11.06.2021 09:09

Liberec ožije mezinárodním festivalem Mateřinka

Ve dnech 15. až 19. června 2021 se do Liberce sjedou profesionální loutkáři nejen z České republiky, ale i ze zahraničí, aby v rámci festivalu Mateřinka představili výběr toho nejlepšího ze současného loutkového divadla pro děti předškolního věku.

Letošního 26. ročníku se zúčastní osmnáct vybraných divadel, nezávislých skupin a sólistů. Kromě čtrnácti českých přijedou i čtyři soubory z Portugalska, Španělska a ze Slovenska. Během pěti festivalových dní mohou návštěvníci zhlédnout bezmála padesát představení určených nejen dětem předškolního věku, ale také nejmenším divákům od dvou let.

Hrát se bude na různých místech po celém Liberci. Kromě Naivního divadla, Malého divadla a Divadla F. X. Šaldy proběhne část festivalu pod širým nebem, zejména na náměstí Dr. E. Beneše, ale také v zahradách Jedličkova ústavu a Oblastní galerie. Jedno z večerních představení se dokonce uskuteční v originálním prostředí horolezecké arény v bývalém lomu v Mlýnské ulici. Ochuzeni nezůstanou ani diváci v Jablonci nad Nisou a Turnově, kde pro mateřské školy zahraje pražský soubor Buchty a loutky a královéhradecké Divadlo U staré herečky.

Kromě loutkového divadla se mohou obyvatelé Liberce a okolí těšit na bohatý doprovodný program v podobě výstav, koncertů a loutkářských dílen. Součástí festivalu jsou také odborné teatrologické diskuze a projekce animovaných filmů v rámci tzv. Ozvěn ANIfilmu. Mateřinku tradičně zahájí v úterý odpoledne slavnostní průvod masek a kostýmů za doprovodu hudebního uskupení Dunka Boys.

Ve středu 16. června odpoledne bude opakovaně na náměstí Dr. E. Beneše k vidění tradiční portugalské loutkové divadlo Teatro Dom Roberto v podání Josého Gila. Ve 20:00 hodin festivalovou náladu před radnicí rozproudí koncert skvělého Big´O´Bandu pod taktovkou Marka Ottla. Po celou dobu konání Mateřinky zakotví na náměstí také sloní vzducholoď Elefantelin s malou audio-vizuální instalací uvnitř.

Závěrečnou tečku za festivalem učiní v sobotu 19. června v 18:00 hodin v Divadle F. X. Šaldy pražské Studio DVA Divadlo svým představením Malý princ. V titulní a jediné roli úspěšné hudebně-divadelní adaptace jednoho z nejznámějších příběhů moderní světové literatury se představí Jan Cina.

www.naivnidivadlo.cz

Autor článku: Jana Pittnerová

Liberec ožije mezinárodním festivalem Mateřinka

Festivaly

17.06.2021

Divadlo na cucky chystá festival nového cirkusu

CIRKUSKUS. Takový název nese mimořádný devítidenní program, na kterém v současnosti pracuje produkční tým Divadla na cucky. Od 10. do 19. července jím ožije olomoucké Letní kino. Zájemci se mohou těšit na pětici novocirkusových večerních představení, sedm workshopů, čtyři DJ sety a dvě filmové projekce, z nichž jednu živě doprovodí Moravská filharmonie Olomouc.

17.06.2021

Dream Factory Ostrava: tovární linka na ostravské divadelní sny se rozjíždí

Již v pátek večer bude zahájen v netradičním termínu divadelní festival Dream Factory Ostrava. Letošní 12. ročník festivalu byl vzhledem k dlouhodobě nejasné situaci spojené s pandemií rozdělen na dvě dějství. Na to I. se všichni ostravští snílci můžou těšit už v pátek 18. června, a navíc v open air podobě. Pod širým nebem tak diváci v amfiteátru za Domem kultury města Ostravy a přilehlém okolí budou moci zhlédnout tři večerní představení pro dospělé a o víkendových odpoledních i dva tituly pro celou rodinu.

17.06.2021

Letní kulturní sezóna na Mariánském náměstí v Praze začíná

Letní sezóna Mariánského náměstí začíná. V rámci projektu Moje Mariánské se zde odehrají divadelní, filmové, hudební, výtvarné i literární představení. Červenec bude vesměs divadelní, procházkový. Společnost Za dveřmi projde centrem města v obřích maskách na chůdách, Bratři v tricku si zahrají na Běžkařskou Odyseu, dostaví se origamisté, pletaři a jiní. A možná vyjde i letní kino.