24.06.2006 00:00

Liberec zpestří prázdninové soboty divadlem

Liberec 23. června (ČTK) - Sedm setkání s divadlem nabídne o prázdninových sobotách Liberečanům tamní radnice. Přehlídka je v kraji svým rozsahem ojedinělá. Ostatní velká města tak rozsáhlé festivaly nechystají. Letní setkávání s divadlem stojí radnici téměř 200.000 korun a mezi lidmi je o ně každoročně velký zájem. ČTK to řekl mluvčí radnice Martin Korych.

Přehlídka začne 2. července a potrvá do konce srpna. Představení se uskuteční každou sobotu s výjimkou 19. srpna před libereckou radnicí. V minulých letech přilákaly divadelní tituly, pokud vyšlo počasí, pokaždé až 300 diváků a další lidé je sledovali ze zahrádek restaurací na náměstí.

"Po dvou inscenacích odehrají místní Naivní divadlo, Divadlo M z Duchcova a Hoffmannovo divadlo z Uherského Hradiště. S jedním vystoupením se představí pražské Hafan studio," doplnil liberecký radní Ondřej Červinka. Na technické organizaci festivalu se podílí i Šaldovo divadlo, kvůli divadelním prázdninám na něm ale s žádným představením nevystoupí. Divadlo sehraje v letošní sezoně jako poslední představení open air muzikálu Donaha!. Uskuteční se 1. července v Lidových sadech.

Festival zahájí pohádka Alibaba a čtyřicet loupežníků v podání Naivního divadla. V programu letní přehlídky je již potřetí, ale kvůli nepřízni počasí ji nemohli loutkoherci sehrát ani jednou. Zařízení na ozvučení a osvětlení jeviště při inscenaci přitom špatně snáší mokro a jeviště a hlediště nebylo možné zastřešit. Při některých představeních déšť nevadí, jeviště i hlediště zakrýt lze. Ze sedmi představení, která připravila radnice vloni, viděli diváci kvůli počasí jen čtyři.

Do Liberce zavítá jako v minulých letech v polovině srpna i Kinematograf bratří Čadíků. „Celkem budou uvedeny tří snímky z české produkce," dodala Jitka Strasserová z oddělení kultury magistrátu. Vstupné na všechna divadelní a filmová představení je zdarma.

Petra Laurinová fcz

Autor článku: ČTK