17.09.2021 08:56

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvede baletní inscenaci Mauglí

Nové dobrodružné taneční divadlo s atraktivní choreografií umělecké vedoucí baletního souboru DFXŠ Mariky Mikanové představí 24. a 26. září na scéně Šaldova divadla příběh inspirovaný dílem Rudyarda Kiplinga.

Vyprávění Knihy Džunglí bude v Divadle F. X. Šaldy adaptováno do moderní taneční podoby. Tvůrci oživí milované postavy tak, jak jste je ještě neviděli. Taneční produkce ukáže skvělé umělecké výkony, výpravnou podívanou, plno emocí, ale hlavně zdůrazní, jak důležitý je morální řád, který je nejvyšším zákonem života.

Dramatické i humorné scény inscenace Mauglí dokonale podtrhne hudba významného českého hudebního skladatele Aleše Březiny. Jeho tvorba je neuvěřitelně pestrá a obsáhlá, hudbu pro baletní inscenaci však mistr komponoval poprvé. Skladby nebudou pouze zvukovou kulisou, ale strhujícím tanečním partnerem, který přirozeně posouvá děj. O zvukovou nahrávku se postaral orchestr DFXŠ. Špičkový soudobý zvuk dodal hudbě sound design Pavla Ridoška, kterého mohou znalci soudobé hudební scény znát i jako mezinárodně úspěšného skladatele taneční hudby, vystupujícího pod jménem DJ RIDO. Mauglí vás okouzlí také svou magickou vizualitou. Scénický výtvarník Aleš Valášek vsadil na kostýmy, které podtrhují společné charaktery lidí a zvířat a promlouvají v duchu tajemné džungle. V té samozřejmě hraje hlavní roli soubor baletu libereckého divadla. Požadavky na přesnou interpretaci zvířat jsou pro umělce velikou výzvou. Tanečníci vás provedou mystickou zemí vlků, bláznivou kolonií opic či strašidelným světem zla. Unikátní pohybovou součástí budou akrobaté z Liberce.

Mauglího, který v džungli vyrůstá a učí se cenné životní lekce, nejprve přesně vystihuje mladičký tanečník Štěpán Hejna a dospělého hrdinu, vystaveného životnímu rozhodnutí, ztvárňuje Ennio Zappalà, v alternaci Yuta Homma. Všichni aktéři perfektně zvládají náročnost role a ihned na sebe strhávají pozornost. Do džungle Mauglího nahnal zlý tygr. V této roli uvidíte Roryho Fergusona. Všestranně talentovaný tanečník ukáže precizní pohybový i herecký slovník dokonale vystihující dravou šelmu. O malého chlapce se postarají vlčí rodiče v podání Valerie Gaony a Alexe Yurakova. Stejně tak starostlivě mu zkušenosti předá Jaroslav Kolář v roli medvěda Balúa. Nuria Cazorla García, v alternaci Annabel Pearce, jako mladá indická dívka pomůže Mauglímu nalézt odvahu a probudí v něm cit lásky.

Výpravná taneční cesta do indické džungle osloví diváka každého věku!

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: Michaela Pompová