11.10.2022 16:00

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvede komorní drama Kdo se bojí Virginie Woolfové?

Činohra libereckého divadla poprvé do svého repertoáru zařadila slavné komorní drama „Kdo se bojí Virginie Woolfové?". Hra od amerického dramatika Edwarda Albeeho bude mít na velké scéně divadla premiéru v pátek. Bude to 60 let a jeden den od broadwayské premiéry, řekla dnes novinářům dramaturgyně divadla Lenka Chválová.

„To mi připadá jako numerologický znamení, i když nevím přesně jaké," dodala.

Albeeho hru považuje režisér představení Petr Štindl za klasiku. „Mluví o vztazích a ač se to třeba nezdá, tak si myslím, že hra je o lásce, i když je to taková podivná forma. Nicméně si myslím, že to tam je," řekl.

Od jiných inscenací se podle něj tato odlišuje tím, že žádná postava není jen kladná nebo záporná. Drama plné překvapivých zvratů, krutých her i komické absurdity lidských vztahů je napsané pro čtyři herce, kteří hrají dva manželské páry vracející se nad ránem z univerzitního večírku. Na scéně libereckého divadla jeden pár ztvární Markéta Tallerová a Martin Polách a druhý Kateřina Kornhäuserová a Stavros Pozidis. Diváky by nová inscenace mohla podle Tallerové zaujmout i díky tomu, že popisuje situace, jež jim mohou být blízké. „Jsem úplně přesvědčená, že každý tam najde kousek svého života, kdy něco takového řekl nebo provedl, anebo slyšel od toho druhého," uvedla představitelka Marthy.

Albeeho drama je známé i díky filmovému zpracování s Elizabeth Taylorovou a Richardem Burtonem. Kdo na něj ale do divadla přijde, může být i tak podle Polácha překvapen. „Obrovská výhoda tohoto titulu je myslím v tom, jak jsem to měl i já, že znám dlouho a velmi dobře ten název, ale vlastně nikdy jsem se s tou hrou nepotkal. Takže teprve na prvním čtení jsem se dozvěděl, o čem to je," řekl představitel George, manžela Marthy.

https://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, hj