15.02.2023 17:18

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvede v premiéře dvě aktovky: Audienci Václava Havla a Příjem Jiřího Dienstbiera 

Po dlouhé době se na jeviště libereckého divadla vrací jeden z textů Václava Havla. Je to slavná Audience z roku 1975, dnes již téměř zlidovělá hra o disidentu Vaňkovi a jeho nadřízeném v pivovaru Sládkovi. Jedná se o velmi absurdní dialog, který ve své prostotě a naivitě ukazuje na bizarnosti života v komunistické totalitní společnosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o hru jednoaktovou, bylo třeba ji pro inscenování doplnit o ještě jeden kratší titul. Naše dramaturgie nakonec zvolila méně známou aktovku Jiřího Dienstbiera Příjem, což je hra z roku 1984, kterou její autor dedikoval Václavu Havlovi „k prvnímu společnému roku na svobodě“. Dějově navazuje na Audienci, spisovatel Vaněk se tu setkává opět s užvaněným Sládkem, tentokrát v prostředí nápravného zařízení, jak komunisté pokrytecky nazývali vězení. Místo piva, které teklo proudem v Audienci, se tu sice nalévá čaj a káva, ale budete příjemně překvapeni, jak se Dienstbierovi podařilo „trefit“ obě známé postavy s jejich charakteristickými „hláškami“. Hru jsme připravili ve světové divadelní premiéře – dosud byla uvedena pouze formou scénického čtení a také jako rozhlasová hra.

Jsme moc rádi, že jsme pro režii těchto aktovek získali Břetislava Rychlíka, umělce, který se s oběma autory osobně znal, byl jejich přítelem a pohyboval se s nimi v prostředí disentu. I pro něj je to velká výzva a také završení jednoho slibu. Jak nám sám prozradil: „Kdysi jsem Jiřímu Dienstbierovi slíbil, že až se naskytne vhodná příležitost, uvedu jeho hru na jevišti. Jsem tedy moc rád, že touto inscenací svůj slib plním.“ A my jsme moc rádi, že se tak děje právě v Liberci.

Dramaturg Jiří Janků nám ke zkoušení titulu prozradil: „Příprava inscenace byla velmi specifická. Abychom důkladně nasáli atmosféru konkrétních prostředí, navštívili jsme v rámci zkoušení svijanský pivovar i rýnovickou věznici. Důležitá byla také beseda s Františkem ‚Čuňasem‘ Stárkem, signatářem Charty 77, bývalým politickým vězněm a později i důstojníkem BIS. Ten nám na jedné ze zkoušek velmi barvitě a zasvěceně popsal život v komunistickém vězení a výrazně tak pomohl celému inscenačnímu týmu s interpretací textu.“

Součástí Rychlíkova inscenačního záměru byl také nápad vytvořit jakousi mezihru, která by obě aktovky propojila. Proto doplnil text o verše Ivana Martina Jirouse alias „Magora“. Jeho básně z vězeňského prostředí, které vyšly v samizdatu ve sbírce Labutí písně, jsou svérázným svědectvím doby a také intimním nahlédnutím do duše politického vězně. Ačkoliv se o tom příliš neví, první vydání této sbírky je velmi úzce spojeno s naším městem. Další z vězněných disidentů, Jiří Gruntorád totiž tajně propašoval Magorovy verše z Valdického vězení, když jej převáželi k vazebnímu soudu právě do Liberce. Na chodbě před soudní místností je pak tajně předal Daně Němcové a to velmi originálním způsobem. Více prozrazovat nebudeme, pokud chcete vědět, jak přesně k tomu došlo, přijďte se podívat do Malého divadla.

Premiéra inscenace Audience a Příjem v režii Břetislava Rychlíka proběhne 17. února 2023 v Malém divadle a v hlavních rolích uvidíte Martina PoláchaTomáše Váhalu a Václava Helšuse. Věříme, že se tento autentický návrat do naší nedávné minulosti stane zajímavým zpestřením probíhající divadelní sezony DFXŠ.

https://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: Jiří Janků, převzato z: https://www.saldovo-divadlo.cz/