17.03.2007 00:00

Liberecký kraj finančně podpoří obě divadla v Liberci

Liberec 17. března (ČTK) - Liberecký krajský úřad vylepší rozpočty obou libereckých divadel pro letošní rok. Divadlu F. X. Šaldy poskytne příspěvek na činnost 1,2 milionu korun, loutkoherci z Naivního divadla obdrží od kraje 500.000 korun. ČTK to řekl mluvčí úřadu Jiří Langer. Dotace podle něj umožní divadlům ucházet se ještě o další příspěvek od státu.

Cílem podpory kraje je částečně kompenzovat náklady na provoz profesionálních divadel. "Poskytují kulturní služby pro celý region," zdůvodnil náměstek hejtmana Antonín Schäfer. Divadla podpoří i ministerstvo kultury, to ale vyžaduje, aby podpora šla z více zdrojů, tedy i od obcí a krajů. Zřizovatelem obou libereckých divadel je město Liberec, význam obou kulturních stánků je ale nadregionální.

V roce 2005 navštívilo Divadlo F. X. Šaldy 86.000 diváků, loni jich přišlo ještě více, přesná čísla ale ještě nejsou známa. Loňské tržby za představení stouply o více než milion korun. Divadlo dostává od liberecké radnice na rok téměř 70 milionů korun. Ročně připraví asi deset nových titulů. Liberečtí loutkoherci připravují ročně zhruba čtyři nové tituly. Jejich představení zhlédne za rok přes 60.000 diváků.

Petra Laurinová snm

Autor článku: ČTK