25.03.2023 20:22

Liberecký kraj přispěje Divadlu F. X. Šaldy na obnovu jeviště a novou harfu

Liberecký kraj přispěje Divadlu F. X. Šaldy v Liberci na obnovu jeviště a také na pořízení nové harfy. Pokračovat tak může obnova historické divadelní budovy, která stála v posledních letech bezmála 40 milionů korun. Na rekonstrukci jeviště a nákup hudebního nástroje přispěje kraj 4,5 milionu korun, dalších 1,47 milionu přidá na provoz divadla, řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zřizovatelem divadla je město Liberec, na základě dohod kraj na provoz divadel i jejich investice přispívá vzhledem k jejich nadregionálnímu významu. „Je to podmínka toho, aby divadlo mohlo žádat o dotace z ministerstva kultury. Samozřejmě bychom si přáli, aby ministerstvo víc podporovalo regionální kulturu než dosud," doplnil hejtman. Jeviště by podle něj mělo přes léto dostat novou dřevěnou podlahu, ta současná už je ve velmi špatném stavu. „Už tam nebudou zakopávat," poznamenal Půta.

Neorenesanční budovu libereckého divadla postavili na konci 19. století podle návrhu slavného vídeňského ateliéru Fellner a Helmer, kromě jiného se pyšní jedinečnou hlavní oponou z dílny představitele secese Gustava Klimta. Letos v září uplyne 140 let od prvního představení. V posledních čtyřech letech šlo do obnovy historické budovy bezmála 40 milionů korun, nejnákladnější byla modernizace topení a klimatizace, která přišla na 23,5 milionu korun.

V dalších letech se postupně pracovalo na obnově hlediště historické budovy, cílem investic bylo vrátit hlediště do původní podoby a zlepšit akustiku sálu pro 450 diváků. Zmizely červené textilní tapety, které pohlcovaly zvuk, a divadlo se vrátilo do podoby, jakou měl interiér v době svého dokončení v roce 1883. Na světlém pozadí lépe vynikají i dekorativní prvky. V posledních dvou letech došlo i na výměnu všech sedadel, přispěli na ně i sami diváci.

Stejně jako Divadlu F. X. Šaldy přispívá Liberecký kraj také na provoz a investice v Naivním divadle v Liberci. Na provoz dostalo divadlo letos 530.000 korun, dalším půl milionem korun přispěje podle hejtmana kraj na novou kotelnu. Atmosférické kotle z roku 2003 nahradí moderní kotle kondenzační, což by mělo přispět ke snížení spotřeby plynu o zhruba 15 procent. Projekt počítá i s vyvložkováním komína a modernizací regulace kotle, který bude možné ovládat na dálku.

https://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: ivc, hj

Liberecký kraj přispěje Divadlu F. X. Šaldy na obnovu jeviště a novou harfu

Zprávy

29.05.2023

Tvůrčí dílny a interaktivní prohlídky výstav pro děti na letošním Pražském Quadriennale znovu připravuje kreativní platforma Máš umělecké střevo?

Doprovodný program pro nejmenší návštěvníky se skládá z tvůrčích dílen a aktivit pro širokou veřejnost a školní skupiny. Centrem je interaktivní prostor umístěný mezi výstavními halami Holešovické tržnice. Platforma Máš umělecké střevo? přináší hravý a nápaditý koncept, který souvisí s ústředním tématem PQ 2023 RARE. Hala 29 je upravena tak, aby svým návštěvníkům zprostředkovala nevšední zážitek scénografického umění.

29.05.2023

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě slavní šedesátiny a zve na oslavu

Novorenesanční zámeček obklopený rozsáhlým parkem, jezírky i lesy. Výjimečné místo, kde světoznámý skladatel Dvořák našel svůj druhý domov. Takový je Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě, který letos slaví 60 let od svého otevření. V sobotu 22. července zde návštěvníky čeká slavnostní program.

29.05.2023

„Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka“ – křest nové biografie jednoho z nejvýznamnějších tanečních tvůrců 20. století

Ve středu 31. května od 17 hodin proběhne v malém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí speciální odpoledne věnované Pavlu Šmokovi. Na programu bude projekce dokumentárního portrétu „Fenomén Šmok“ (2017) v režii Ondřeje Kepky, po něm bude následovat křest publikace „Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka“ taneční publicistky Lucie Kocourkové (2023).