02.11.2021 11:02

Listopad v Divadle Na zábradlí: Rozloučení s inscenacemi Velvet Havel a Anamnéza, návrat dramaturgických úvodů a Noc divadel

Divadlo Na zábradlí má v listopadu na programu derniéry dvou úspěšných inscenací – Velvet Havel a Anamnéza. Zároveň tento měsíc obnoví dramaturgické úvody a v rámci Noci divadel nabídne divákům možnost prozkoumat zákulisí během interaktivní hry.

V polovině listopadu bude naposledy uvedena inscenace Velvet Havel. „Derniéra je vždy smutný okamžik, protože posíláme do nenávratna inscenaci i práci řady lidí s ní spojenou. Nicméně je to akt nezbytný, repertoár se musí obměňovat, starší ustupují mladším. Inscenace Velvet Havel s mírně kritickým, poťouchlým přístupem k osobnosti české kultury i historie se navíc ocitla ve zcela jiné politicko-společenské náladě,” říká umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Viceníková. Jedinečný autorský hudebně-divadelní projekt Miloše Orsona Štědroně v režii Jana Friče ověnčený pěti Cenami divadelní kritiky čekají poslední reprízy 15. a 16. listopadu a derniéra v symbolickém datu 17. listopadu. Téhož dne se navíc herci Divadla Na zábradlí zapojí do slavnostního průvodu u příležitosti odhalení busty Václava Havla v kavárně Slavia.

Druhou derniérou měsíce bude 47. repríza Anamnézy, současné maďarské hry z lékařského prostředí. Metaforická sonda do zdravotnického systému bude naposledy uvedena v pondělí 22. listopadu.

S příchodem listopadu se do nabídky Divadla Na zábradlí naopak vrací dramaturgické úvody. „Setkání s tvůrci i herci jsou aktivitou, která dává divákovi možnost vhledu do procesu tvorby. Jak herec vytváří postavu? Co dělá dramaturg? Nad čím uvažuje režisér? To jsou otázky, které lze klást stále znovu a znovu,” podotýká Dora Viceníková. První dramaturgický úvod proběhne 19. listopadu před reprízou inscenace Tajný agent. Hostem bude režisér a zároveň autor textu inscenace David Jařab, který promluví o tom, jak vzniká divadelní dílo od prvotního nápadu k samotné premiéře.

Divadlo Na zábradlí se 20. listopadu zapojí do tradičního festivalu Noc divadel. Letošní 9. ročník oblíbené akce nese podtitul „Fresh air”, kterým navazuje na loňské téma udržitelnosti, ale zároveň se zaměřuje na novátorské přístupy k divadelní tvorbě. V duchu udržitelnosti bude ve foyer Divadla Na zábradlí od 10 do 17 hodin probíhat bazárek. Netradiční divadelní zážitek pak návštěvníkům nabídne interaktivní hra Angažmá – diváci na sebe na základě zábavných úkolů budou moci na krátkou chvíli vzít role zaměstnanců divadla a nahlédnout do zákulisí. Divadelní svátek zakončí vernisáž výstavy Tři z techniky a herečka a následující koncert.

Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Na zábradlí nebo on-line na www.nazabradli.cz

Autor článku: Simona Andělová