10.11.2021 08:24

Listopadové ND Talks prozkoumá vztah herce a souboru v českém divadle

Činohra Národního divadla spustila v říjnu další sérii ND Talks, streamovaných diskuzí z foyer Nové scény, jež v letošní sezoně uvádí jako jeden provázaný cyklus s podtitulem „Inventura“. Jejich cílem je, jak už sám podnázev napovídá, ohlédnout se za tím, jaké plány se uměleckému vedení Činohry podařilo naplnit, ale také prozkoumat, jaká je obecně situace v českém divadle, s jakými se potýká problémy nejen uměleckými, ale i existenčními, ekonomickými a provozními.

V pondělí 25. října již proběhla první z debat, jejímž hostem byl umělecký ředitel Činohry ND Daniel Špinar a šéfdramaturgyně Marta Ljubková. Záznam diskuze je možné vidět na webu www.ndtalks.cz.

Dalším tématem k inventuře je vztah herce a souboru v českém divadelním prostředí. Kam paměť sahá, bylo divadlo spjato s hereckým souborem, v jehož rámci diváci obdivovali jednotlivé herce a herečky a při představě divadelní budovy jim na mysli vytanuly právě jejich tváře. Současně se na české divadelní scéně vždy pohybovala umělecká uskupení či jednotlivci, kteří do souborů spjatých s divadelními budovami nepatřili, a přesto dosáhli značného významu a úspěchu. Vázanost herce a herečky na divadelní soubor přestává být samozřejmostí a stává se alternativou k životu na volné noze, tedy hostování v divadlech, nebo podílení se na nezávislých divadelních projektech.

Do jaké míry je pro herce či herečku angažmá bezpečím a do jaké míry omezením? Je divadelní soubor místem pro rozvoj herectví a současného divadla vůbec? Jak se může divadlo obejít bez souboru a jaké alternativy spolupráce divadel s herci a herečkami se nabízejí? Ovlivnila poptávku po angažmá pandemická situace?

Debatou bude opět provázet Josefina Formanová a jejími hosty budou ředitel Divadla Minor Zdenek Pecháček, herečka Ivana Uhlířová a herec David Prachař.

ND Talks se můžete zúčastnit buď osobně v horním foyer Nové scény (za dodržení všech aktuálně platných nařízení vlády), anebo online na webu www.ndtalks.cz. Zde můžete také nahlédnout do textových příloh, které pro vás k tématu „Herec a soubor“ dramaturgie Činohry ND připravila.

Zajímá nás, co na vytyčená témata řeknete vy. Budeme rádi, když nám své náměty či dotazy napíšete do chatu na adrese www.ndtalks.cz nebo e-mailem na adresu ndtalks@narodni-divadlo.cz.

Autor článku: Národní divadlo