17.01.2007 00:00

LN: Ministerstvo kultury rozdělovalo peníze mimo grantový program

Praha 17. ledna (ČTK) - Ministerstvo kultury na konci roku 2006 rozdělovalo peníze mimo grantový systém a v několika případech se tak nejspíš dělo na základě osobních zájmů. Tajemník ministerstva Milan Kupka to odmítá. O použití peněz rozhodovali přímo ministr Martin Štěpánek a jeho náměstci, píšou dnešní Lidové noviny.

Kupka tvrdí, že úřad postupoval při rozdělování peněz výhradně podle naléhavých potřeb resortu. Podle něj byly rozděleny prostředky v řádu desítek, maximálně stovek tisíc několika subjektům. Například jazzovému festivalu, revui Prostor, propagaci filmu Štěstí či kulturnímu centru Bazilika v Českých Budějovicích.

Podle LN však lze u některých institucí pochybovat, zda mají právě ony nárok na přímou státní podporu tohoto typu. Jednou z nich je podle deníku Hálkovo divadlo v Nymburce, které získalo 280.000 korun a je úzce spojené s osobou náměstka ministra kultury Adolfa Tomana. Jde o scénu s ryze komerčním využitím, v níž ještě část programu zajišťují místní ochotníci, a je tudíž nepochopitelné, proč by divadlo mělo čerpat ministerskou dotaci, uvádějí LN. Kupka vysvětlil, že divadlo, které dříve řídil náměstek Toman, se ocitlo v krizové situaci, protože kvůli změnám ve vedení včas nepožádalo kraj o finance.

LN připomínají, že k nadělování financí mimo transparentní systém se uchyloval i ministr Pavel Dostál. I když nejspíš šlo o potřebné subjekty, podporoval tak nesystémovou praxi. V ní pak pokračoval především Vítězslav Jandák a zdá se, že jí nezabránil ani ministr Štěpánek, píše list.

khj

Autor článku: ČTK