11.05.2007 00:00

Loď bratří Formanů se vydala na cestu po Vltavě s Vlnobitím

Praha 11. května (ČTK) - Premiéra představení Cesta kolem světa za 60 dní v produkci souboru Aqualung zahájila na lodi Tajemství bratří Formanů divadelní a hudební projekt Vlnobití. Plavidlo kotví v Praze 7 v Holešovicích u Jankovcovy ulice a na cestu se vydává vždy večer; návrat ke kotvišti je nejpozději půl hodiny před půlnocí.

Do 23. května se uskuteční šest repríz této "kapesní revue" inspirované knižní předlohou Julese Verna, přičemž při posledních dvou bude Tajemství kotvit v Podbabě.

Projekt Vlnobití potrvá do 1. července. Formani v něm tradičně nabídnou svou loď spřáteleným kolektivům z oblasti divadla i hudby, kteří dělají pěkné věci a nemají prostředky na to, aby je mohli sami uskutečňovat. Plavidlo se při té příležitosti změní i v námořnickou tančírnu či v lodní kino a poskytne prostor i představením pohádek pro děti.

Aqualung vznikl z části souboru loni rozpadlého Divadla Nablízko, jež na lodi Tajemství tehdy uvedlo svůj projekt Vzducholoď. Na Loď se vrátí ještě koncem června.

Od 1. do 17. června se v kotvišti v Holešovicích uskuteční šestý ročník Námořního festivalu, na němž vystoupí divadlo Aqualung s inscenací Cyrano a brněnské HaDivadlo uvede inscenaci Smrt Huberta Perny. V závěru června bude na programu také představení Bely Schenkové a Bohumila Klepla Romeo a Julie a inscenace Šťastní jako blechy režisérky Pavly Stáncové. Nabídku obohatí koncerty kapel Tam Tam Orchestra, Ponožky pana Semtamťuka a Gothart, projekce snímků ...a bude hůř, Jedné noci v jednom městě, Neděle, Ženy pro měny a Pravidla lži.

Podle informací z nedávné tiskové konference v Praze plánují Petr a Matěj Formanovi další plavbu na druhou polovinu srpna a září, kdy Tajemství tradičně zamíří do dalších měst na Vltavě a Labi. Pokud se jim podaří získat dostatek prostředků a bude vysoký stav vody, chtějí doplout až do Drážďan.

Loď Tajemství je 70 metrů dlouhá a deset metrů široká železná vana bez pohonu; musí ji tlačit remorkér. Kdysi vozila až 1250 tun uhlí či písku, dnes pojme kromě divadelního zázemí a dvaadvacetičlenné posádky 170 diváků.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK