31.07.2007 00:00

Loupež v Docela velkém divadle

Vážení přátelé Docela velkého divadla. Vy, kteří se díváte na Televizní noviny na Nově, už asi víte, že nám nějací hnusáci vyloupili divadlo. A to tak, že úplně. A přesně den poté, kdy jsem do novin napsala, že jsme tu 11. sezónu zdárně přežili (vyšlo v Deníku Mostecka v pátek – to máme za to). Všem, kteří jste nám volali a psali i těm, kteří nám okamžitě nabídli pomoc, děkujeme. Snad se nám do konce sezóny, což je přesně za 21 hodin a 46 minut (31. 7.), opravdu už nic nestane. Držte nám palce.

V pátek jsme v rozhovoru pro noviny pohovořili o těžké 11. sezóně kterou, jako zázrakem, všichni přežili, a konstatovali jsme, že Docela velké divadlo má to nejhorší za sebou. Omyl. V neděli 29. července litvínovské divadlo vyloupili neznámí pachatelé. Je to už potřetí, od doby, kdy jsme divadlo v roce 1996 otevřeli, ale tentokrát je to nejhorší.

Přesně za týden odlétáme na festival do Kanady a zloději nám ukradli naprosto veškerou elektroniku, bez které se tam neobejdeme, osvětlovací techniku, kostýmy, 4 pistole, 3 meče, další části zbrojí, rekvizity. (dokonce rozbili i prasátko z představení Když kočky nejsou doma a ukradli neplatné polské zloté, kterými ve hře platí Roman Štolpa za sprostá slova.) Škoda, že nikdo nevybíral takovou pokutu od herců, kteří – ačkoliv jsou prázdniny - postupně přijížděli do divadla, aby začali s nápravou škod. Prasátko by bylo za chvíli plné.

Zloději odnesli zesilovač Fendr, který fungoval na 220 i na 110 V, a který jsme si pořídili právě na cesty do zámoří, ale také dva přehrávače minidisků Sony, mikroporty AVG, které potřebujeme pro muzikály, šest mikrofonů, přehrávač DVD, 35 metrů dlouhý prodlužovací kabel na 380 V a úplně všechny reproduktory, které se v divadle nacházely. Kromě toho veškerou přenosnou osvětlovací techniku, poplašné pistole, tenor saxofon, elektrickou kytaru, divadelní mosazné i štrasové šperky, korunky pro princezny, počítač z kabiny, kufry, 300 korun z herecké kasičky za kafe a pití, 4 lahve dobrého alkoholu a mnoho dalších věcí. Velkou vášeň projevili lupiči pro boty. Nejen, že ukradli všechny drahé dámské boty, ale dokonce i pánské „koně“ zdobené žlutými plíšky, nakoupené ve vietnamské tržnici do inscenace Carmen. Perličkou bylo nalezení obyčejných kecek, které nikomu z divadla nepatřily. Průzkumem jsme zjistili, že je tam jeden z lupičů nechal a místo nich si obul značkové zkušební kecky Honzy Révaie, který si je na konci sezóny neodvezl.

Největší ztrátou jsou pro nás ale ukradené nosiče hudby z jednotlivých představení. Ztratily se například všechny nahrávky doprovodů k písničkám, které máme už za týden hrát v Kanadě českým krajanům. Ale i to se nám snad podaří zachránit. Naši hudební skladatelé už začali pracovat na nových nahrávkách, protože ty původní se ztratily i s originály. Pokud byste se doslechli o minidiskových nosičích s nápisy Písnička, Kabaret, Milion liber, Když kočky nejsou doma, Dokud se zpívá, Jen pro ten dnešní den... a dalších, kupte je. Patří totiž Docela velkému divadlu a moc by mu pomohlo, kdyby se mu co nejdřív vrátily. Zaplatíme.

Abychom si však jenom nestýskali, je třeba říct, že jsme měli i trochu štěstí. Zloději si nachystali k odnesení i veškeré rytířské zbroje určené do nové hudební dětské inscenace Princ Bajaja. Nevíme, zda je někdo vyrušil, nebo už je nepobrali, ale naštěstí ukradli pouze Bajajovu přílbu a tři meče. Dlužno říct, že Bajajova přílba byla ze všech nejdražší. Byla totiž „zlatá“.

Zloději možná nečtou pohádky. Ale my, kteří pohádky známe, víme, že zlo je nakonec vždycky potrestáno. A že Bajaja si poradí s tříhlavým drakem i bez přílby a bez meče, které mu zloději určitě odnesli někam do sběrných surovin. Ale protože Bajaja bez přílby a bez meče není Bajaja, hodný zbrojíř Zdeněk Zackl nám prý stihne vykovat přílbu i zbraně nové.

Děkujeme všem, kteří nám hned po odvysílání televizní reportáže volali a nabídli svou pomoc. Moc si toho vážíme a děkujeme. Jedeme dál. Vydrželi jsme to 11 let... a co nás nezabije, to nás posílí. Ale přiznáváme, dneska jsme už vážně měli namále.

P.S.: A to nám chtěli minulý týden ukrást mikrobus.

Za celé Docela velké divadlo Vás zdraví Jana Galinová

Zdroj: Jana Galinová, galin@volny.cz

Autor článku: redakce