18.05.2006 00:00

Loutkáři připomenou v sobotu v Říši loutek svůj svátek

Praha 18. května (ČTK) - Novou divadelní akcí v Praze je podle Jana Dvořáka z Centra českých loutkářů - Národního divadla marionet Slavnost UNIMA. V sobotu 20. května připomene v divadélku Říše loutek v Žatecké ulici v Praze 1 výročí založení Mezinárodní unie loutkářů (UNIMA), a to přímo na místě, kde před sedmasedmdesáti lety vznikla.

"Tato mezinárodní nevládní organizace, která tu byla založena 20. května 1929, je nejpočetnější specializovanou divadelní organizací světa. Desetihodinový maraton loutkových představení, ukázek a akcí zahájíme v sobotu ve 14:00 hodin a potrvá až do půlnoci," řekl Dvořák ČTK.

Z "velkých" inscenací bude například uveden Johann doktor Faust legendy českého loutkářství Bohumíra Koubka, který se letos dožívá pětasedmdesátin, "rodinné" divadlo spolku s názvem Skupovi navzdory představí inscenaci Honza on the Road. Režisér Karel Makonj uvede svůj projekt Drama for Fools E. G. Craiga, českobudějovická skupina Mimotaurus plenérovou produkci Vysoké imprnákle a kladenské Divadlo Lampion Kouzelnou flétnu v režii Karla Brožka.

"Svátek loutkářů ukončí v pozdních hodinách oslava 15. výročí vzniku Národního divadla marionet. Na scéně se objeví rekordní produkce českého polistopadového divadla tohoto žánru, marionetové provedení Mozartovy opery Don Giovanni. Vidělo je na 600.000 diváků ve více než sedmdesáti městech Evropy, Afriky a Asie a dosáhlo 3500 repríz," dodal Dvořák.

Slavnost UNIMA pořádají Centrum českých loutkářů - Národní divadlo marionet, Umělecká scéna Říše loutek, České středisko UNIMA a redakce časopisu Loutkář.

Jiří Borovička pba

Autor článku: ČTK