29.06.2017 12:18

Loutkářská Chrudim nabídne 112 představení

Celostátní přehlídka amatérského loutkářství Loutkářská Chrudim nabídne letos 112 představení. Její 66. ročník začíná v pátek a potrvá do 6. července. V hlavním programu bude uvedeno 18 inscenací, další tři desítky v inspirativním projektu Fenomén loutka aneb Tradice, která se rozvíjí. Součástí programu je také několik koncertů.

Kromě českých souborů vystoupí i čtyři zahraniční, například němečtí Freaks und Fredme z Drážďan s představením Freakshow: The Best In Town!!! nebo Theater Couturier & Ikkola z Berlína s inscenací Kachna, smrt a tulipán. Přijedou i loutkáři z Maďarska a Slovenska.

Zajímavostí bude rovněž loutková instalace inspirovaná životem a dílem chrudimského rodáka Josefa Ressela v podání studentů Loutkářské konzervatoře. Bude k vidění 6. července v industriálním prostoru Sladovna. Do přehlídky se zapojí i Muzeum loutkářských kultur, které připravilo na 2. července celodenní program se zahájením výstavy o historii muzea, besedami, dílnami, pohádkami a hudbou.
Do vzdělávací části Loutkářské Chrudimi patří tři odborné přednášky a každý den tři loutkářské dílny pro veřejnost. Zájemci mohou navštívit třeba hudebně-loutkový workshop na terasách loutkářského muzea s Milanem Caisem a Radkem Beranem. Oba se podíleli na animovaném filmu Malý pán.

V doprovodném programu pořadatelé chystají šest koncertů na různých místech města, většinou pod širým nebem. Vystoupí například skupiny Pískomil se vrací, Čankišou, Michal Tučný Revival nebo zpěvačka Olga Lounová.

Přehlídku zakončí Divadelní pouť v okolí Divadla Karla Pippicha.

http://www.chbeseda.cz/

Autor článku: ČTK: dos, kš

Loutkářská Chrudim nabídne 112 představení

Amatérské divadlo

08.07.2018

Mezinárodní konference Umění žije! Amatérské umění v Evropě

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci se Střediskem kulturních služeb města Svitavy si Vás dovolují pozvat na mezinárodní konferenci Umění žije! Amatérské umění v Evropě, která se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ve dnech 20. a 21. září 2018 v Multifunkčním centru Fabrika Svitavy, Wolkerova alej 92/18, Svitavy. 

28.06.2018

Divadelní Piknik Volyně nabídne nejlepší amatérské činoherní inscenace

Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérských činoherních a hudebních divadel, se letos uskuteční ve dnech 29. 6. – 7. 7. 2018. V jeho programu se objeví 22 nejlepších inscenací letošní sezóny, které vybrala programová rada z návrhů vzešlých z 18 krajských postupových přehlídek. Těch se zúčastnilo přes 100 souborů.

28.06.2018

Cena Ministerstva kultury za dětské umělecké aktivity Jaroslavu Provazníkovi

Ve dnech 8. – 14. 6. 2018 proběhla ve Svitavách 47. celostátní přehlídka a dílna dětských recitátorů a 47. celostátní přehlídka dětského divadla Dětská scéna 2018. V sobotu 9. června 2018 v rámci přehlídky předal vedoucí oddělení kulturně výchovných aktivit MK Václav Appl spolu s ředitelkou NIPOS Lenkou Lázňovskou Cenu Ministerstva kultury za dětské umělecké aktivity prof. Mgr. Jaroslavu Provazníkovi za celoživotní zásluhy o rozvoj oboru dramatické výchovy dětí a mládeže, dětského divadla a přednesu.