22.03.2007 00:00

Loutkářské jaro začne koncem března v Třebíči

Třebíč 22. března (ČTK) - Pohádkou Jana Schmitta Kašpárek pánem skalního hradu v podání divadla Povidlo ze Zlína začne v sobotu 31. března v Třebíči 41. ročník přehlídky amatérských loutkářských souborů Třebíčské loutkářské jaro 2007. Dětem i dospělým divákům se během přehlídky představí sedm souborů. ČTK to řekla Stanislava Štěpánková z pořádajícího Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení.

Nejúspěšnější soubory mohou získat nominaci na celostátní festival Loutkářská Chrudim. Výkony zúčastněných souborů zhodnotí porota složená z učitelů uměleckých škol a praktických loutkářů.

Festival se tradičně uskuteční v Národním domě na Karlově náměstí. Přehlídku zakončí loutkářský soubor Ruce na špagátě z Kyjova. "Soubor uvede hru s dlouhým názvem Rytíř Šnofonius a princezna Mordulina aneb Kam vede tvrdošíjnost lstivého fraucimoru čili Turandot ta druhá. Je určena pro děti od 12 let a dospělé," uvedla Štěpánková.

Tradice Třebíčského loutkářského jara vznikla v roce 1967 zásluhou tamní Maňáskové scény Zdravíčko. Za 40 let prošlo festivalem více než šest desítek souborů. Přehlídka měla střídavě charakter krajské soutěžní akce a meziokresní přehlídky. V posledních letech je mezikrajovou soutěžní přehlídkou pro Vysočinu a Zlínský a Jihomoravský kraj.

bjr snm

Autor článku: ČTK