10.10.2021 17:32

Loutkové divadlo Přerovský kašpárek začalo sezonu dříve, nabídne sedm pohádek

O měsíc dříve zahájilo letos svou divadelní sezonu jedno z nejstarších loutkových divadel na Moravě, Přerovský kašpárek. Divadlo s více než stoletou tradicí nabídne divákům sedm pohádek, o dvě více než v předchozích letech. Patřit mezi ně budou především klasické pohádky, řekla dnes ČTK principálka divadla Marie Veřmiřovská. Dosavadní nepřetržitou činnost divadla dosud přetrhla pouze druhá světová válka a povodeň v roce 1997, loni se k tomu přidala pandemie koronaviru.

Loutkové divadlo funguje pravidelně od Dušiček do Velikonoc. „Letos jsme se rozhodli začít dříve. Pravidelně chystáme pět pohádek a tím, že se sezona prodloužila, půjde o sedm pohádek. Začínáme Perníkovou chaloupkou, následovat bude Skákavá princezna a poté pohádka O zlém sněhuláku sněhuráku, kde máme zapůjčené loutky z olomouckého divadla," uvedla principálka divadla.

Soubor se stále zaměřuje na klasické pohádky, jejich podoba se však musí i s ohledem na dobu upravovat. „Jde především o úpravu jazykové podoby, nemůžeme se utápět dál v archaismech. Jsou však mezi nimi veselé pěkné pohádky, bylo by škoda je nehrát," uvedla rie Veřmiřovská. Řekla, že soubor má k dispozici zhruba 300 loutek. „Máme sady loutek na určité pohádky, které jednou za tři až pět let opakujeme, když děti odrostou. Režisér však do nich vždy přidá něco svého či novou hudbu," uvedla principálka. Mezi nejoblíbenější pohádky patří klasiky - podle principálky jsou stále žádány například pohádky O Budulínkovi, Šípková Růženka nebo Popelka.

Kromě pravidelného hraní bude divadlo hostit na konci října také desátý ročník celostátní přehlídky amatérských sokolských loutkových divadel. „Přehlídka byla původně naplánována v květnu, byla poté přeložena na podzim. Pokud se to podaří, uskuteční se 30. a 31. října," uvedla Veřmiřovská. Přehlídka se v Přerově každoročně střídá s Loutkářskými Letnicemi, které se konají již čtvrt století.

Přerovské loutkové divadlo vzniklo v roce 1915 jako domácí loutkové divadlo Josefa Horneka. Bylo jednou z prvních loutkových scén na Moravě. Od roku 1936 působí na scéně v sokolovně u Bečvy. Divadlo odehrálo od roku 1921, kdy začalo pravidelně vystupovat, přes 3200 představení pro několik stovek tisíc diváků. Jeho působení od té doby přerušily jen dvě události - druhá světová válka a ničivé povodně v roce 1997, kdy se celé jeviště i hlediště ocitlo zcela pod vodou. Provoz byl poté obnoven až v roce 2000. Soubor čítá nyní zhruba dvě desítky členů, dobrovolná práce jim zabere osm hodin týdně. Představení se hraje pravidelně každou neděli ve 14:00 a ve 16:00, dodala principálka.

https://prerovsky-kasparek.webnode.cz/

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, dr