13.11.2013 09:55

Loutkové divadlo v Přerově zahájilo sezonu pohádkou Sůl nad zlato

Klasická pohádka na motivy Boženy Němcové Sůl nad zlato otevřela letošní sezonu jednoho z nejstarších loutkových divadel na Moravě Přerovský Kašpárek. Pro děti zástupci divadla připravili celkem pět titulů, které divákům představí postupně až do Velikonoc. Návštěvníci se mohou těšit na Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, ale i pohádku O líném Honzovi či netradičního Budulínka. Pro divadlo to bude už 98. sezona. Představení přerušila v historii divadla jen druhá světová válka a ničivé povodně v roce 1997.

"Hrajeme pět titulů za rok. Vybrali jsme klasické pohádky, které se opakují. Když děti odrostou, snažíme se pro další generace zopakovat nejtypičtější pohádky. Jde o nejhezčí tituly, na které máme loutky, scény a vybavení, které modernizujeme," řekla dnes ČTK principálka divadla Marie Veřmiřovská.
Titul Sůl nad zlato vystřídá v prosinci pohádka Dlouhý, Široký, Bystrozraký. Návštěvníci se mohou poté těšit na Kašpárka mezi broučky. "Je to naučná pohádka o tom, jak malé děti trápí zvířátka. Dítě se poté prostřednictvím kouzel dostane mezi broučky, které trápí, a sám pozná, jak to chodí v jejich životě," doplnila principálka.
V další pohádce o Líném Honzovi zpracovali zástupci divadla komické prvky. Hlavní hrdina bude muset draka dotáhnout až domů, aby mohl získat princeznu. Poslední titul přepracovala principálka divadla. Budulínka představí v modernější podobě. "Opírala jsem se o další tituly, volila jsem verzi, do které jsem přidala zajíčky, veverku, žábu a sovu. Půjde o poučnou verzi, pro Budulínka si nakonec přijede maminka a tatínek a Budulínek půjde nakonec do první třídy," doplnila Veřmiřovská.

V Přerově má loutkářství dlouhou tradici, divadlo vzniklo v roce 1915 jako jedna z prvních loutkových scén na Moravě. Od roku 1936 působí na scéně v sokolovně u Bečvy. Jeho působení od té doby přerušily jen dvě události - druhá světová válka a ničivé povodně v roce 1997, kdy se celé jeviště i hlediště ocitlo zcela pod vodou. Provoz Loutkového divadla Sokola Přerov - Přerovského Kašpárka byl poté obnoven až v roce 2000. Každým rokem divadlo navštíví v průměru kolem 5000 diváků.

http://prerovsky-kasparek.webnode.cz/

https://www.facebook.com/groups/115442128480620/?fref=ts

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, snm

Loutkové divadlo v Přerově zahájilo sezonu pohádkou Sůl nad zlato