07.07.2007 00:00

Loutkový soubor Krnováček se stěhuje, město zaplatí loutky

Krnov (Bruntálsko) 6. července (ČTK) - Loutkářský soubor Krnováček musí opustit své dosavadní působiště v prostorách textilky Pega-Vel. Protože si sebou chce vzít vybavení, které dával dohromady téměř 55 let, musí firmě zaplatit přibližně 100.000 korun za vodící lávkovou konstrukci divadla a 99 loutek, jež Pega po privatizaci získala do svého majetku. Město Krnováčku našlo nové působiště ve Středisku volného času a na nákup loutek mu přispěje, řekla ČTK mluvčí Krnova Dita Círová.

Činnost jediného loutkářského souboru na Bruntálsku byla ohrožena poté, kdy se Pega rozhodla rozhodla prodat jeden ze svých objektů, ve kterém divadlo sídlilo. "Sál už téměř nevyužíváme," vysvětlil šéf firmy Jiří Flašar. Přesto slíbil souboru podporu i do budoucna například bezplatným poskytnutím materiálu.

Nové působiště hledal soubor jen krátce, město pomohlo loutkářům najít téměř ideální azyl ve Středisku volného času Méďa. Krnováček bude jeho zájmovým útvarem a příští školní rok se objeví v nabídce mimoškolní činnosti pro děti.

Krnováčku nyní začalo pomáhat téměř celé město. Děti navrhují nové logo souboru, organizace a podnikatelé nabízejí materiální pomoc i služby. "Střední škola automobilní nabídla pomoc studentů při stěhování i vlastní dopravní prostředky, hlásí se i další firmy, které jsou ochotné pomoci," řekla starostka Renata Ramazanová.

Loutkářský soubor Krnováček založilo v roce 1953 v Krnově 11 nadšenců, dodnes jím prošlo kolem 70 členů. Mezi dnešní dvacítkou členů souboru jsou i lidé, jež jako malí sami chodili na jeho představení a dnes hrají pro své děti. Za rok odehraje soubor kolem 25 představení.

Vladislav Sobol jpt

Autor článku: ČTK