09.12.2019 11:50

Maďarská vláda má v plánu systematický ničit kulturní život v zemi

Maďarská vláda se podle nejnovějších informací chystá k razantní úpravě zákona o scénickém umění, jehož součástí má být mimo jiné zrušení provozní podpory nezávislých divadel. Podle informací serveru artportal.hu by se už ve středu 11. prosince mohl ve zrychleném řízení dostat do parlamentu návrh na zrušení Národního kulturního fondu (NKA), který je prakticky jediným zdrojem podpory nezávislé kulturní a umělecké scény z veřejných prostředků. Další podstatnou součástí navrhovaného balíčku je zrušení provozní podpory nezávislých divadel. Co se kamenných divadel týče, ke jmenování jejich ředitelů by mělo napříště docházet pouze se souhlasem ministra lidských zdrojů.

Jsme v kontaktu se zástupci maďarské asociace zastřešující nezávislá scénická umění FESZ, stejně jako s Evropskou asociací nezávislých scénických umění (EAIPA). O vývoji situace a možnostech podpory vás budeme průběžně informovat. Situací se zabývá rovněž česká pobočka ITI Mezinárodního divadelního ústavu, v níž jsou sdruženy české divadelní organizace napříč obory.

Mezitím můžete maďarskou nezávislou scénu podpořit podepsáním petice zde.
Děkujeme.
(Česká republika v seznamu je Cseh Köztársaság, "Kattints ide, ha külföldön élsz" pod třetím políčkem znamená "pokud jste ze zahraničí klikněte sem")

Autor článku: Šárka Pavelková, AND ČR