14.12.2019 19:32

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament dnes přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Nový zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit „strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Podle kritiků je nový normativní akt reakcí vlády premiéra Viktora Orbána na říjnové komunální volby, při nichž vládnoucí strana Fidesz ztratila vedení v metropoli Budapešti a v desítce dalších měst. Ve 199-ti členném parlamentu dnes pro zákon zvedlo ruku 115 poslanců, proti jich bylo 53.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Oponenti nynějšího premiéra obviňují z oslabování demokracie a ze stále autoritativnějšího vládnutí. Od roku 2010, kdy se Orbán vrátil k moci, přepsala jeho strana Fidesz maďarskou ústavu, získala kontrolu nad médii, omezila autonomii univerzit a Akademie věd a lidé z premiérova okolí si vybudovali podnikatelské říše.

Evropská unie kritizuje maďarskou a polskou vládu kvůli ohrožení principů právního státu. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v úterý řekla, že Budapešť nerozptýlila obavy týkající se respektování základních hodnot EU a vývoj v Maďarsku označila za nebezpečný.

Autor článku: ČTK: mik, ank