20.02.2006 00:00

Magistrát chce, aby Národní divadlo v Brně více vydělávalo

BRNO 20. února (ČTK) - Magistrát tlačí Národní divadlo Brno k finanční soběstačnosti. Podle radních by mělo přizpůsobit repertoár i marketing méně náročným divákům. Divadlo, které je příspěvkovou organizací magistrátu a každoročně přijímá 189 milionů korun jako dotaci, se však komerci brání.

"Ať už se v Národním divadle hraje cokoli, nebývá vyprodáno. To je třeba změnit," řekl novinářům náměstek primátora Radomír Jonáš (ODS). Chce, aby město nemuselo přispívat divadlu na provoz tak vysokou částkou.

Výhrady k chodu divadla sdílí i náměstek Jan Holík (KDU-ČSL), který má na starosti kulturu. Nedomnívá se však, že by komerční úspěšnost divadla měla být hlavním hlediskem. "Klasická divadla nejsou nikde soběstačná ani výdělečná. Je věcí kulturní vyspělosti dané obce, aby místní divadlo podporovala," řekl ČTK. Divadlo však podle něj má rezervy v propagaci a někdy také příliš experimentuje. "Experimenty, které ocení třeba kritici, se nemusí zamlouvat běžnému divákovi," míní Holík.

Ředitel divadla Zdeněk Prokeš kritiku nepovažuje za oprávněnou. "Nesouhlasím se snahou o komercionalizaci. Národní divadlo má tradiční repertoár, pěstuje balet a operu, což vždy budou menšinové žánry. Ale to přece neznamená, že nebudeme hrát Janáčka," uvedl. Podle něj by Národní divadlo nemělo ustupovat ani od experimentálních představení, neboť musí sledovat trendy.

Prokeš uznává, že divadlo má rezervy v propagaci. "To se snažíme řešit personálními změnami v příslušném oddělení. Nicméně na reklamu také musíte mít peníze. A navíc, nějaké agresivní kampaně k Národnímu divadlu nepatří," prohlásil.

O budoucnosti divadla se bude rozhodovat v příštích měsících. "Nyní je v průměru vyprodáno ze sedmdesáti procent," řekla jeho mluvčí Šárka Motalová. Za své inscenace si Národní divadlo Brno letos vysloužilo pět nominací na cenu Thálie a jednu nominaci na cenu Alfréda Radoka. Diváci mají zájem například o představení Úplné zatmění, Edith - vrabčák z předměstí nebo Kouzelná flétna. Připravují se premiéry her Jak se vám líbí a Manon Lescaut.

Jan Tomandl kar

Autor článku: ČTK