29.01.2007 00:00

Magistrát nedokáže uspokojit všechny žadatele o kulturní grant

Praha 29. ledna (ČTK) - Pražský magistrát stejně jako v minulých letech nedokáže uspokojit všechny uchazeče o grant na kulturní programy. Žadatelé by chtěli na příspěvcích v souhrnu zhruba o 430 milionů korun více, než jaké jsou možnosti města. V těchto dnech se v sále Městské knihovny konalo veřejné slyšení, na kterém žadatelé o víceleté granty a o příspěvky vyšší než milion korun představovali své projekty.

V letošním městském rozpočtu je na kulturní granty celkem 173 milionů korun. Přes 100 milionů je ale určeno na víceleté příspěvky, které již byly schváleny v minulosti. Další dva miliony představuje cena primátora za nejlepší kulturní počin. Na běžné granty tak zbývá asi 70 milionů korun.

Do grantového řízení podali žadatelé kolem 550 projektů, tedy asi o osm desítek více než loni. Celkem by žadatelé chtěli asi půl miliardy korun. "Dal bych peníze skoro všem, ale jich (peněz) málo," řekl ČTK člen grantové komise, zastupitel Jiří Witzany (SNK ED). "Ať by bylo jakékoli množství peněz, bylo by to stále málo," podotkl k tomu ředitel magistrátního odboru kultury a památkové péče Jan Kněžínek.

V loňském rozpočtu mělo město na granty 166 milionů korun, z toho 56 milionů na víceleté příspěvky. Rozpočet byl později zvýšen, na grantech město rozdělilo 192 milionů korun. V roce 2005 a 2004 bylo v rozpočtu na tyto účely shodně 133 milionů, o rok dříve asi 89,5 milionu korun. Za uplynulé čtyři roky dal magistrát na kulturní granty celkem více než půl miliardy korun.

Nejvíce projektů podle úředníků předkládají divadla, která prý dohánějí výtvarníci a taneční soubory. Řada žádostí směřuje na magistrát také z hudební oblasti.

Na dnešním slyšení představilo své projekty kolem čtyř desítek žadatelů. Poprvé se slyšení konala loni, mají přispět ke zprůhlednění rozdělování peněz. "Loni to bylo rozpačité. Letos jsou žadatelé dobře připraveni. Je vidět, že to berou vážně," poznamenal Kněžínek. Veřejné slyšení bude pokračovat v úterý.

mbc mhm

Autor článku: ČTK