17.05.2007 00:00

Maja vstoupí na jeviště Východočeského divadla

Východočeské divadlo Pardubice tento víkend 19. a 20. května uvede premiéru inscenace Mariny Carr Maja.

Za režijní pult se do Pardubic vrátil Michael Tarant, který do titulní role obsadil Jindru Janouškovou. Dále hrají Zdena Bittlová, Lucie Štěpánková, Daniel Rous j. h. a další.

„Hra světoznámé irské dramatičky je plná tajemství a magické atmosféry, její poetika se blíží magickému realismu, který sahá hluboko k pramenům lidského života a zobrazuje i to, co běžně nevidíme,“ uvedla dramaturgyně Jana Pithartová.

Režisér Michael Tarant dodává: „Především je to velmi dobrá hra s krásnými příležitostmi pro herečky, i pro herce a jejich prostřednictvím samozřejmě zážitek pro diváky. Maja je dramaturgická perla, malý dramaturgický skvost. A doufám, že může být velmi přitažlivá tím, že má několik rovin, že kromě těch hlubinných témat, ponorných řek, které pod textem jsou, je tam mnoho situací, které zažívá každý z nás, jsou velmi silně inspirované každodenním životem. Autorka na jedné straně velmi výstižně líčí obyčejný život, který všichni žijeme. A na druhé straně, za tím vším vytváří další prostor pro fantazii, tajemství. To je něco navíc, co mám rád i na obrazech a hudebních skladbách. To je na Maje zvláštní a krásné.“

Diváky čeká příběh mnoha velkých lásek a velké touhy, příběh půvabné Maji a její rodiny, zalidněné ženami nejrůznějších osudů.

Na břehu jezera, kterému se začalo říkat Soví, vybudovala Maja krásný dům pro své čtyři děti a milovaného manžela Roberta. Violoncellista Robert v něm trávil málo času, odjížděl za prací a za letmými láskami a Maja hleděla z okna na jezero a naslouchala tesknému zpěvu labutí… A její příběh se víc a víc podobal legendě, která se o Sovím jezeře vypráví.

Před sobotní premiérou se ve foyer koná vernisáž výstavy Kapky něžnosti sochaře Jiřího Kryštůfka a básníka Jana Slabého.

Radek Smetana

Public Relations

Zdroj: smetana@vcd.cz

Autor článku: Informace z divadel