13.09.2019 09:11

Malá inventura míří do regionů

Jičín, Jihlava, Opava a České Budějovice ožijí z kraje podzimu divadlem. Festivaly, které v regionech proběhnou mezi 19. zářím a 2. listopadem, navazují na Malou inventuru Praha. Ta každoročně představuje nejzajímavější projekty nového divadla za poslední rok, a to české i zahraniční.

„Festivalem přispíváme k důležitému dialogu mezi regiony a hlavním městem. Taková komunikace je ideální právě skrze kulturu. Program, který dramaturgové v každém regionu vybrali, k tomu bude vybízet, ale jistě i konfrontovat diváka se současnou tvorbou v oblasti nového divadla.” říká ředitelka festivalu Malá inventura Adriana Světlíková. „Letos dáváme v regionech přednost zejména představením z programu Nová krev na scéně, tedy mladým a nadějný studentům a čerstvým absolventům divadelních škol. Diváci se tak budou moci seznámit s novým divadlem doslova ve stavu zrodu.” doplňuje umělecký ředitel festivalu Petr Pola.

Jičín
19. až 22. září 2019
www.valdstejnskalodzie.cz

Malá inventura v regionech vypukne ve čtvrtek 19. září v unikátních barokních prostorách Valdštejnské lodžie.

Slavnostní zahájení festivalu bude díky jedinečné atmosféře Valdštejnské lodžie opravdu magické. Dramaturg Jiří Vydra pro diváky v tomto roce přichystal pouť do Lodžie lipovou alejí. Putovní performace se zúčastní všestranný umělec, výtvarník, performer a hudebník Petr Nikl.

Páteční představení bude ve znamení „Saint heavy metalu“. Představení JANA v režii Anežky Kalivodové je osobitá performance inspirovaná osobností Jany z Arku balancující na tenké hranici mezi koncertem, tancem/pohybem v brnění a divadlem masky.

V sobotu se můžete těšit na temný horor na motivy pohádky bratří Grimmů, J+M od Rufina Bazlova a kol. Dále na autorské představení slovenské výtvarnice a performerky na pomezí loutkového, vizuálního divadla, instalace a rituálu FAUSTOVA ZAHRADA.

Festival završí temný loutkový příběh o putování cestou necestou za zázračným lékem BABA YAGA od tvůrčího týmu Mizerová, Smolík, Vitvar, Svobodová.

Jihlava
10. až 12. říjen 2019
www.diod.cz

V říjnu se žluté kuře přesune i na Vysočinu, do jihlavského DIODu.

"Festival je pro nás příležitost, jak do Jihlavy přivézt čerstvou nabídku progresivního divadla, u které v našem standardním programu občas trochu váháme. Je skvělé, že nabídka festivalu pokrývá žánry, kterým se věnujeme, a naše publikum se tak může seznámit i s nejnovějšími trendy a experimenty české divadelní scény," říká Adam Hruška, vedoucí produkce Diodu.

Studio Hrdinů zahájí ve čtvrtek 10. října Malou inventuru v Jihlavě představením Zdáníklame. Role dvou starších bratrů - herce a artisty ve  své interpretaci Bernhardovy hry Horák s Pěchoučkem záměrně svěřili herci jednomu. Kromě něj vystupuje v představení ještě postava symbolická, reprezentující ženský element a přicházejícíze světa fyzického divadla. V pátek proběhne inscenace Poledne od nezávislé divadelní skupiny Divadlo Continuo. Představení spojuje dokumentární divadlo o událostech, které následovaly po demonstraci 25. srpna 1968 proti okupaci Československa vojsky, a výtvarné divadlo neodbytných obrazů, inspirovaných poezií Natalie Gorbaňevské, Vadima Deloneho a dalších básníků sovětského disentu 60. a 70. let. Večer pak zakončí slam poetry.

Závěrečným vystoupením inventury v Jihlavě bude interaktivní divadelní představení Poutníci po hvězdách z dílny FysioART. Představení je pro všechny malé i starší diváky, kteří se nebojí vydat za svým snem, přátelstvím a dobrodružstvím.

Opava
22. až 24. říjen 2019
www.klubart.cz

Divadelní zážitky nabídne již pošesté OKO Opava. Opavská Malá inventura dává v tomto roce vyniknout především místním představením.

Přehlídku zahájí ostravská Move Dance Company s představením Carpet diem, které nám připomene, že vychutnávat si každého momentu v životě není zase tak snadné, jak nám tvrdí guruové z knížek s vysmátými lidmi na obalu. Co si ze začátku užíváte, se může stát pověstným klackem pod nohama. Překročíte ho s úsměvem nebo spadnete a budete nadávat?

O den později Opava oslaví básnickou generaci 50. a 60. let minulého století v inscenaci Jam session s beatniky. Texty Lawrence Ferlinghettiho, Allena Ginsberga, Gregoryho Corsa, Garyho Snydera, Inky Machulkové, Václava Hraběte a dalších interpretují Jan Kunze, Dan Jedlička, Eva Budirská a Anna Staníčková. Hudební doprovod jazzové duo Jana Tenglera a Václava Kramáře. Tamější OKO uvítá i výše zmíněné představení Poutníci po hvězdách. Představení má za sebou mnohoúspěchů, mezi nimiž je i hostování v izraelském Tel Avivu.

České Budějovice
1. a 2. listopadu 2019
www.kredance.cz

Regionální festival nového divadla završí v Kredance v Českých Budějovicích a to ve velkém stylu!

V pátek nás čeká slavnostní opening nového prostoru Výměník1, který od jara 2019 Kredance intenzivně rekonstruuje. Jedná se o specifickou akci k příležitosti otevření nové unikátní budovy, která bude sloužit jako multifunkční prostor pro kulturní aktivity, rezidence, mimo jiné i prostor pro mezinárodní spolupráce. Součástí openingu bude párty na které nebudou chybět lokální djs, jídlo, pití, tanec i performance.

V sobotu předvede duo ŇUN & VÍ, které je v roce 2019 součástí programu Nové sítě - Nová krev na scéně, dokumentární hru o tom, jak se vnímá druhá generace vietnamských imigrantů v České republice. Následovat bude koncert jedné z performerek Viah, která se ve své tvorbě věnuje zejména tématům identity a autenticity.

KOMPLETNÍ PROGRAM FESTIVALU: www.malainventura.cz/2019/

Autor článku: Simona Rybáková

Malá inventura míří do regionů

Festivaly

08.10.2019

Podzimní výměnný cyklus hostování HaDivadla a Studia Hrdinů

Dvě výrazné scény současného alternativního divadla si po několik podzimních večerů vymění svá působiště. Pražští diváci tak budou mít možnost v rámci cyklu hostování zhlédnout tři inscenace brněnského HaDivadla reflektující jeho 44. sezonu: Práce. Tři vybrané inscenace ze svého repertoáru přiveze do Brna Studio Hrdinů.

07.10.2019

Hlavní cena festivalu Spectaculo Interesse letos putuje do Španělska

Třináctý ročník mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse právě skončil. Dnes v 16 hodin proběhlo na hlavní scéně Divadla loutek Ostrava slavnostní zakončení s vyhlášením výsledků. Hlavní cenu festivalu získal španělský soubor Zero en Conducta Co. za inscenaci Eh Man He. Po ceremoniálu následovalo představení Naivního divadla Liberec s názvem O hodině navíc aneb Potlach v hustníku.

03.10.2019

Festival BE27 spojí Klub ROXY a Experimentální prostor NoD

Klub ROXY a Experimentální prostor NoD jsou neopomenutelným multikulturním centrem na mapě Prahy. Pravidelné podzimní narozeninové oslavy, letos s názvem BE27, opět na jeden týden spojí oba tyto prostory. Na bohatý narozeninový program se můžete těšit od 21. do 27. října ve všech prostorách ROXY a NoD, který si pro vás připravil jedinečné divadelní představení a výstavní projekty s etablovanými jmény české umělecké scény.