17.12.2007 00:00

Malé divadlo v Liberci vystavuje opony ochotnických scén

Liberec 17. prosince (ČTK) - Soubor 50 reprodukcí opon českých divadel a jevišť vystavuje ode dneška Malé divadlo v Liberci. Liberec je prvním místem, kde je unikátní kolekce k vidění. Postupně by měla zavítat i do dalších českých měst a nakonec se představí v pražské Národní galerii, řekl ČTK její autor Jiří Valenta z Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu.

Ojedinělý soubor opon amatérských divadel vznikl při přípravě knihy Místopis českého ochotnického divadla. "Při jejich mapování jsme jich objevili celou řadu," dodal Valenta. Podle něj představují jeviště a opony zatím nedoceněný historický poklad.

Některé opony jsou od renomovaných umělců, například secesní opona Alfonse Muchy, kterou malíř zhotovil pro sokolovnu ve Zbirohu. "Jiná díla jsou ale neznámých malířů i od obyčejných neumělců, a přesto mají svůj půvab," podotkl Valenta. Opony nejčastěji zachycují místní krajinu, jsou na nich ale i alegorické výjevy nebo historické momenty. Zhruba 20 reprodukcí opon již je vystavených v Muzeu českého amatérského divadla, které se vloni otevřelo na zámku v Miletíně.

Opony ochotnických souborů mají podle Valenty většinou hrozný osud. S prodejem velkých sálů v kulturních domech a sokolovnách, kde ochotníci působili, se dostaly spolu s rekvizitami do soukromých rukou. Vytvoření přehledu o nich má zabránit jejich znehodnocení.

Malá scéna Šaldova divadla opony je vystavuje jako součást cyklu Za oponou, který má divákům představit divadlo jinak, něž jsou zvyklí. Výstava potrvá do konce ledna.

Petra Laurinová snm

Autor článku: ČTK