14.08.2006 00:00

Mariánská Týnice představí výstavu o historii ochotníků v regionu

Mariánská Týnice (Plzeňsko) 14. srpna (ČTK) - Muzeum v Mariánské Týnici na Plzeňsku připravilo výstavu o historii divadelních ochotnických souborů na severu Plzeňska. Činnost jednotlivých spolků přibližují fotografie a tiskoviny, výstavu doplňují dvě loutkové scény a na dvě desítky různých loutek, kulisy, divadelní šatna, řada rekvizit, kostýmů i líčidel. Výstava začne ve středu. ČTK to řekl její autor Jiří Fák.

"Ochotnické divadlo má v regionu velkou tradici. V Kralovicích sehráli amatéři první představení Berounské koláče před 180 lety. Divadelnictví se rozvinulo na konci 19. století, svého vrcholu dosáhlo ve 20. a 30. letech 20. století," uvedl Fák. Doplnil, že v regionu dodneška působí desítka ochotnických souborů. Nejstarším spolkem, který hraje jen s malou přestávkou zhruba 100 let, je soubor ze Žilova.

"Nejstarší vystavenou tiskovinou je plakát na představení souboru Kolár Kralovice z roku 1876. K unikátům patří i snímky spolků z Manětína nebo Kaznějova z přelomu 19. a 20. století. Nejrozměrnějším předmětem výstavy je unikátní opona řemešínského spolku Havlíček z roku 1928," uvedl.

Na přípravě výstavy i doplňující publikace o historii divadla se vedle pracovníků muzea podílela řada divadelních ochotníků nebo místních kronikářů. Exponáty pocházejí z muzejního depozitáře nebo vybavení ochotnických spolků.

Marie Fialová fcz

Autor článku: ČTK