01.12.2005 00:00

Marta Kubišová představila v pražském Ungeltu svůj nový recitál

PRAHA 1. prosince (ČTK) - V pořadí šestým počinem Marty Kubišové v pražském Divadle Ungelt je "posametový recitál" Jana Schneidera nazvaný Vítej, lásko. Populární zpěvačka v něm divákům nabídla celkem třiatřicet textů, z nich sedmnáct ve formě písní.

Podle šéfa této soukromé scény Milana Heina nebylo téměř co režírovat. Kubišová se na komorním jevišti objevila jakoby ve svém bytě, v džínách, triku a trepkách, a v zákulisí měla svého pejska. Při probírání balíčku s básněmi a texty občas usedla za klavír, ale hudební doprovod zazněl z reproduktorů.

"Doma také nemá klavíristu, a tak jsme použili hudební základy stejnojmenné kompaktní desky, kterou Supraphon vydal letos na jaře," vysvětlil Hein.

Schneider, populární v 60. letech mimo jiné svým prvním českým muzikálem Gentlemani, který se tehdy hrál v karlínském divadle, se po svém příjezdu z politického exilu (pracoval jako novinář ve Svobodné Evropě), vrátil k původní profesi a pro Kubišovou napsal pět desítek básní. Už dříve je vydal v knížce nazvané Teroristé v nás - reagoval v nich totiž na polistopadový vývoj. Producent a hudební režisér alba Pavel Větrovec zadal jejich zhudebnění svým studentům na konzervatoři.

Schneider chtěl tímto večerem navázat na někdejší text- appealy, k době, kdy byly písničky přitažlivé sdělnými texty, které chtěly něco říci.

Podle Heina však nepůjde o politizující večer, ale o milé setkání s populární zpěvačkou.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK