31.08.2006 00:00

Martin Štěpánek přijal nabídku řídit ministerstvo kultury

Praha 31. srpna (ČTK) - Ministrem kultury v nové vládě Mirka Topolánka (ODS) se zřejmě stane herec a novinář Martin Štěpánek. Po schůzce s nastupujícím premiérem ČTK řekl, že nabídku stát se členem vlády přijal.

Topolánek původně počítal pro tuto funkci s generální konzulkou v Los Angeles Margitou Fuchsovou, která ale nabídku stát se členkou kabinetu odmítla. Designovaný předseda vlády tedy dnes oslovil Štěpánka. "Ano, přijal jsem nabídku pana premiéra," uvedl kandidát na ministra s tím, je to pro něj pocta. Již před rozhovorem s ministerským předsedou řekl, že by se chtěl v omezeném čase svého mandátu pokusit o to, aby kulturní politika byla "sociální, demokratická, občanská a velkorysá".

Topolánek hodlá seznam ministrů v pátek předložit prezidentovi, do té doby jej nehodlá zveřejnit. Jména budoucích ministrů, která se objevují v médiích, se nicméně podle dostupných informací už nemají zásadně měnit. Dílčí změny jsou ale možné, prý například na postu ministra životního prostředí. Původně se počítalo s tím, že ho Topolánek obsadí šéfem hydrometeorologického ústavu Ivanem Obrusníkem, nakonec oslovil senátora ODS a exministra životního prostředí Bedřicha Moldana. Moldan ČTK řekl, že když mu Topolánek ve svém kabinetu nabízel, upozornil jej na to, že to nemusí být definitivní. "Zdůraznil, že ta věc je v rychlém vývoji a není vyloučeno, že dojde k nějakým změnám," uvedl Moldan.

Václav Klaus zatím neoznámil, kdy novou vládu složenou z občanských demokratů a nestraníků jmenuje. Od okamžiku jmenování bude mít ministerský tým třicet dnů na to, aby požádal poslance o vyslovení důvěry. Překlenovací kabinet, který má podle ODS dovést zemi příští rok k předčasným volbám, ale zatím nemá pro získání důvěry potřebnou podporu. Pokud ji nezíská, musí podat demisi.

Ústava neukládá, do kdy musí Klaus jmenovat nového premiéra. Předseda ČSSD Jiří Paroubek čeká, že po neúspěšném Topolánkově pokusu bude vládu po říjnových senátních a komunálních volbách sestavovat on jako lídr druhé nejsilnější strany.

Devětapadesátiletý Štěpánek ze známého hereckého rodu v minulosti veřejně projevoval své sympatie vůči ODS, kandidáty nejsilnější pravicové strany podporoval v předvolebních kampaních. Z politických důvodů odešel v roce 1981 do rakouského exilu. Záhy dostal nabídku z rozhlasové stanice Svobodná Evropa v Mnichově, kam se v roce 1983 přestěhoval. V roce 1994 přesídlil do Prahy stejně jako Svobodná Evropa, v níž působil jako komentátor. Pracuje pro film, televizi, dabing i divadlo.

Kdo je Martin Štěpánek

Před svou emigrací v roce 1981 byl Štěpánek hercem známým z televizních obrazovek i filmových pláten. Poté žil v Německu a pracoval v Rádiu Svobodná Evropa a v roce 1994 se vrátil do České republiky. Nyní má šanci stát se ministrem kultury v menšinové vládě Mirka Topolánka (ODS). V čele úřadu by tak vystřídal svého hereckého kolegu Vítězslava Jandáka. Devětapadesátiletý Štěpánek je nestraník, patří však mezi dlouholeté příznivce ODS.

Martin Štěpánek se narodil 11. ledna 1947 v Praze. Pochází z herecké rodiny, je synem legendárního herce Zdeňka Štěpánka a herecké branži se úspěšně věnují i jeho bratr Petr a sestra Jana.

Vystudoval Divadelní akademii múzických umění v Praze a v roce 1969 se stal členem činohry Národního divadla. Odtud však musel po čtyřech letech z politických důvodů odejít. Poté působil v Činoherním klubu, po třech letech však musel opět ze stejných důvodů odejít. Téměř rok byl bez práce a v roce 1977 nastoupil do Divadla na Vinohradech. Kromě divadelních rolí si zahrál i v řadě filmů a televizních inscenací. Když ale v roce 1981 dostal ultimátum - buď kandidatura na členství v KSČ nebo výpověď - emigroval s rodinou během dovolené v Rakousku a požádal o politický azyl.

Poté působil jako herec v Rakousku a Německu, především se ale v roce 1983 stal spolupracovníkem Rádia Svobodná Evropa a začal se živit novinařinou. V rádiu zůstal i poté, co se stanice z Mnichova přestěhovala do Prahy. V současnosti se nadále věnuje divadlu jako herec a režisér, pracuje pro film, televizi i dabing.

Od roku 1994 žije s celou rodinou v Česku. Jeho manželka Jaroslava Tvrzníková je také herečkou a mají spolu dvě děti - dceru Josefínu a syna Jana.

Alice Blažková, Jan Hrdlička, Tomáš Miřátský, mal, rmi, kš

Autor článku: ČTK