10.06.2011 13:08

Maryša se s několika úspěchy vrací zpět do Olomouce

Slovanský tyátr, umělecký soubor studentů olomouckého Slovanského gymnázia, uvedl na počátku tohoto roku v Divadle hudby novou inscenaci. Maryšu, českou klasiku bratří Mrštíků, studenti zkrátili a převedli do moderního divadelního jazyka. S tímto jevištním zpracováním se pak přes krajské a celostátní kolo amatérských divadelních přehlídek probojovali až na samotný vrchol – do programu Jiráskova Hronova.

„Jedná se o historický úspěch našeho divadla, takhle daleko jsme se nikdy nedostali. Čtvrteční repríza v Divadle hudby bude generálkou před srpnovým vystoupením na Hronově, tak doufáme, že se představení vydaří,“ zve diváky režisér a umělecký šéf Slovanského tyátru Zdeněk Vévoda, který se studenty hru nastudoval.

Maryšu měli během jara možnost zhlédnout diváci na festivalu Valašské křoví ve Slavičíně a na přehlídce Divadelní Děčín. Právě ve Slavičíně odborná porota poprvé uznala kvality inscenace a nominovala ji do Děčína. Na severu Čech pak olomoučtí získali ocenění za úpravu, režii a celkovou inscenaci a jako jediný činoherní soubor z děčínské přehlídky byli přímo nominováni do programu prestižního Jiráskova Hronova. V Olomouci zatím uvedl Tyátr deset dopoledních repríz pro střední školy a po premiéře také další dvě večerní představení pro veřejnost. Nyní má před sebou třetí a o derniéře se rozhodně ještě neuvažuje.

„Jsme momentálně v nelehké situaci, kdy přesně nevíme, kolik herců – maturantů odejde v září z Olomouce studovat jinam. I proto bývá životnost našich inscenací poměrně krátká. Maryša se ale těší velkému zájmu – máme například již naplánované podzimní miniturné v západních Čechách a pořadatelé z nejrůznějších koutů republiky se stále ozývají. Samozřejmě jim budeme chtít vyhovět,“ prozradil Vévoda další plány souboru a doplnil: „Jsme rádi, že studentům tohle ‚divadelničeni‘ vedení školy toleruje a že zkušenosti ze studentského divadla pomáhají našim absolventům při přijímacích zkouškách na herecké školy, kde už také máme své zástupce.“

Na představení Maryša L.P. 2011 se mohou olomoučtí diváci vydat ve čtvrtek 16. června v 19:30 do Divadla hudby. Vstupenky v ceně 70 Kč lze rezervovat prostřednictvím webu www.divadlohudby.cz, na telefonním čísle 585 223 565 nebo emailem na adresu divadlohudby@divadlohudby.cz.
Více informací o inscenaci a o souboru naleznete na webu www.tyatr.cz.

Autor článku: Zdeněk Vévoda

Maryša se s několika úspěchy vrací zpět do Olomouce