27.12.2022 10:18

Město Kolín v lednu instaluje do divadla sochy múz, v příštím roce plánuje také opravit fasádu

Kolín nechá v lednu umístit do foyer divadla čtyři sochy múz, které byly vyrobené v nadživotní velikosti v 50. letech minulého století. Podle původních plánů architekta Jindřicha Freiwalda měly stát na fasádě divadla, kam se ale nikdy nedostaly. Město nechalo na podzim vyrobit pro sochy podstavce za zhruba půl milionu korun. V příštím roce plánuje také kompletně opravit fasádu funkcionalistické stavby divadla, přibude nasvícení a nápis. ČTK to ředitel divadla Luboš Růžička.

„Stejně jako nápis pochází i sochy z původního Freiwaldova návrhu, vyrobeny ale byly později a nakonec se na fasádu nikdy nedostaly, přesné důvody neznáme," řekl Růžička. Nepoužité sochy byly uložené na půdě divadla a po roce 1989 se dostaly do Kouřimi. „Přihlásil se o ně jistý Čechoameričan, chtěl je tam využít v nějaké expozici a odvezl je do Kouřimi," doplnil Růžička, který sochy v Kouřimi náhodou objevil v druhé polovině devadesátých let. „Už byly částečně zničené, možná by dnes byly rozbité v základech nějaké stavby, tak jsem je vlastně zachránil," doplnil.

Sochy jsou podle ředitele stále částečně poškozené. „Respektujeme zub času, cenné je, že to jsou originály, které tam měly být," doplnil ředitel.

Kolínské divadlo je významnou funkcionalistickou stavbou československé meziválečné divadelní architektury a posledním dílem architekta Freiwalda v Kolíně. Divákům se divadlo otevřelo v listopadu 1939. Keramické sochy, jejichž autorem byl sochař Václav Vokálek, do divadla dorazily v roce 1954.

Vedení města nejprve zvažovalo, že nechá sochy instalovat přímo na fasádu při její plánované opravě. Křehký materiál by ale venkovní umístění nesnesl. Montáž soch na balkon foyer by měla začít 6. ledna, lidé je pak uvidí při prvním lednovém představení.

https://www.divadlokolin.cz/

Autor článku: ČTK: dkl, ktp