12.04.2022 10:36

Město Nymburk uspořádá Týden Miroslava Macháčka

Město Nymburk ve spolupráci s Ministerstvem kultury, Národním divadlem, Institutem umění – Divadelním ústavem a rodinou Miroslava Macháčka si připomínají 100. výročí narození vynikajícího českého herce a režiséra Miroslava Macháčka, nymburského rodáka.

Sám Macháček poprvé vystoupil na scéně nymburského Hálkova divadla jako dvouletý černoušek ve hře J. K. Tyla „Strakonický dudák“. Vyučil se strojním zámečníkem a jako dělník pracoval v pražské továrně Aero, později jako mechanik na Letišti Kbely. V té době už spolupracoval s Dramatickým studiem ČIN v Praze. Po skončení druhé světové války byl přijat na obor herectví Státní konzervatoře v Praze, kde byl jeho ročníkovým učitelem Miloš Nedbal. V roce 1948 nastoupil do prvního angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích, odkud dále putoval přes Realistické divadlo Zdeňka Nejedlého v Praze, České Budějovice, Městská divadla pražská až do Národního divadla, kde nastoupil jako režisér v roce 1959. Za svůj umělecký život vytvořil desítky inscenací, v řadě v nich vystoupil také jako vynikající herec. V šedesátých letech se rovněž podílel na vzniku Činoherního studia. K nejvýznamnějším titulům v Národním divadle patří jeho slavná režie hry bratří Čapků „Ze života hmyzu“ z roku 1965, s níž ND hostovalo v osmi evropských zemí, včetně Velké Británie. V roce 1975 vystoupil na schůzi v Národním divadle s kritickým referátem a krátce poté byl hospitalizován v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Zde si na doporučení lékaře psal deník, který byl po jeho smrti vydán pod názvem Zápisky z blázince. Po návratu z léčebny následují další legendární režie v Národním divadle a v roce 1979 vznikla inscenace „Našich furiantů“, která je považována za vrchol Macháčkovy režijní tvorby a jeden z vrcholů českého poválečného divadla vůbec.  Počínaje 1. lednem 1989 však byl „nezařaditelný“ Macháček vedením Národního divadla penzionován, aby se už v listopadu vrátil zpátky. Podílí se na vzniku Občanského fóra, je členem vedení stávkového výboru ND a opět se pouští do divadelní práce. Samostatnou a významnou kapitolou herecké tvorby Miroslava Macháčka jsou také jeho filmové role, kterých je více než padesát. K nejvýznamnějším patří židovský lékař Braun z filmu „…a pátý jezdec je Strach“, nebo jiný lékař, špičkový neurochirurg v dramatu „Skalpel, prosím“. Poslední divadelní roli Miroslava Macháčka byl profesor Serebjakov v Čechovově „Strýčku Váňovi“ z roku 1990. Miroslav Macháček zemřel 17. února 1991 po dlouhém boji s rakovino a je pohřben v rodném Nymburce.

A právě rodný Nymburk se rozhodl připomenout tuto významnou osobnost Týdnem Miroslava Macháčka (2. - 8. května 2022).

PROGRAM

Autor článku: Ladislav Langr

Město Nymburk uspořádá Týden Miroslava Macháčka

Festivaly

28.03.2023

Festival Prima Hvězdné léto pod žižkovskou věží nabídne letos přes 50 představení

Krátce po premiéře na kamenné scéně uvede Divadlo Kalich také na své letní scéně 28. června komedii Norma Fostera Za dveřmi kanceláří v režii Jiřího Seydlera. V šesti propojených příbězích se vždy v několika rolích představí Tereza Kostková, Aleš Háma, Václav Kopta, Simona Vrbická a Jiří Vojta. Pátý ročník divadelního a hudebního festivalu Prima Hvězdné léto pod žižkovskou věží začne 26. června a v Mahlerových sadech potrvá do 6. září.

28.03.2023

Divadlo po francouzsku, festival Sněz tu žábu přiveze do Prahy už poosmé současnou frankofonní divadelní tvorbu

Současné francouzské divadlo, hudba a program pro děti. Osmý ročník festivalu Sněz tu žábu se po roční pauze uskuteční od 24. do 27. května v pražském Divadle NoD a opět představí v české premiéře několik současných divadelních her frankofonních autorů.

28.03.2023

Cirqueon připravuje kulturně-vzdělávací projekt Cirkus BASE

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus postaví na pražské Ladronce a chomutovském hřišti u Městského parku cirkusovou vesničku Cirkus BASE. Kulturně-vzdělávací projekt, který vzniká ve spolupráci s cirkusovou školou Trondheim kulturskole, představí nový cirkus a jeho disciplíny veřejnosti. Jedinečná akce tak nabídne ve veřejném prostoru dětem i dospělým široké spektrum zaměření – novocirkusová představení, workshopy žonglování, pozemní i vzdušné akrobacie, provazochodectví, parkouru i školní lekce projektu TěloCIRK, který zpestřuje hodiny tělocviku cirkusovými prvky.