29.09.2022 11:03

Městská divadla pražská uvedou inscenaci studentů režie a herectví z Ukrajiny i Česka Nezlamni/Deník z Ukrajiny

Repertoár Městských divadel pražských obohacují v této sezoně ukrajinští umělci svými inscenacemi v rámci programu IMAGINE UA. Tentokrát se jedná o studenty režie a herectví z Ukrajiny i Česka, kteří mnohobarevným způsobem skládají mapu vnitřní národní identity ve fiktivním deníku. Premiéra se koná 9. října 2022 v Divadle X10. Na další reprízy se inscenace přesune do divadla Komedie.

Studenty vytvořený Deník z Ukrajiny seznamuje diváky s tradicemi země, o kterých toho příliš nevíme. Z folkloru, vážných i úsměvných obřadů, rituálů, pohádek, legend i současných textů se vyjevuje obraz země, za níž dnes ukrajinský národ bojuje a platí krví. Deník z Ukrajiny oživuje vzpomínky na idealizovanou minulost, národní tradice, literární odkazy, odposlechnuté telefonní hovory z fronty, úryvky z dnešních chatů a rozhovorů. Studenti českých a ukrajinských uměleckých škol se tak spolu s diváky vydávají po cestě, která začíná hluboko v historii a končí nedávným ránem 24. února 2022. Ta cesta je plná osobních příběhů a výpovědí. A přesvědčení, že vlastní identitu je třeba bránit a že touha po svobodě stejně jako po lásce se nedá porazit. „Ukrajinské pořekadlo Otroci nesmí do ráje je jako kvintesence a přesně vystihuje nezkrotnou sílu ukrajinského národa. Každá postava z naší inscenace bez váhání pokračuje ve svém boji,“ doplňuje režisér a autor Kostiantyn Zhyrov.

Více o inscenaci

Podpora ukrajinských umělců

Městská divadla pražská spustila v květnu letošního roku dlouhodobý program podpory ukrajinských umělců v Česku i na Ukrajině s názvem IMAGINE UA. Jeho hlavním cílem je umožnit pokračovat v tvorbě ukrajinským umělcům, ale i studentům uměleckých škol, navzdory válečnému konfliktu. V průběhu celé sezony 22/23 Městská divadla pražská představují rozmanité projekty tohoto programu, například výstavu protiválečných plakátů výtvarníků z Ukrajiny, audiowalk na Hlavním nádraží, ale i celovečerní inscenace.


Kostiantyn Zhyrov
Nezlamni/Deník z Ukrajiny

Text a režie: Kostiantyn Zhyrov
Textová spolupráce: Jan Jakub Šenkeřík
Dramaturgie: Simona Petrů
Výprava: Ema Dulíková
Hudba: Aliaksandr Yasinski
Choreografie šermu: Michael Kňažko
Choreografie: Yana Reytova
Hrají: Matěj Převrátil, Pavel Prais, Chrystyna Volovyk, Diana Komisarenko
Tančí: Olena Korotkova, Anastasiia Pavlovska, Yana Reytova

Premiéra: 9. října 2022 v Divadle X10

Autor článku: Zuzana Maléřová