06.06.2012 16:01

Městská divadla pražská uvedou Ostatní světy a Sebevraha

Hra britské autorky Kate Atkinsonové Ostatní světy a komedie Sebevrah Nikolaje Erdmana o tom, že v tomto světě se už nemůžete ani oběsit bez politických komentářů, jsou novinkami repertoáru Městských divadel pražských (MDP). První, která má v Divadle ABC premiéru 9. června, bude v režii Radovana Lipuse příležitostí pro tu krásnější polovinu souboru. Druhá, kterou připravuje režisér Ondřej Zajíc, se na jevišti Rokoka objeví o týden později.

"Hra s detektivní zápletkou Ostatní světy konfrontuje svět minulosti s tím současným prostřednictvím ženských osudů. Příběh viktoriánských žen, jejichž životy ničila podřízenost, závislost a ortodoxní lpění na rodině, se střetává s těmi, které to s rovnoprávností a svobodou přehnaly tak, že ztratily schopnost žít v páru," uvedl Lipus na dnešním setkání s novináři. Hrdinky příběhu ztvární Evellyn Pacoláková, Dana Batulková, Dana Syslová, Stanislava Jachnická, Veronika Gajerová, Radka Fidlerová, Daniela Choděrová a Henrieta Hornáčková.
Také v románech Atkinsonové se prolíná svět minulosti a současnosti, zamotané osudy žen toužících po lásce, štěstí a osobní svobodě. Autorka je sleduje s ironickým nadhledem, nikoho neodsuzuje, ale nikomu ani nefandí. Její jediná hra byla poprvé uvedena v roce 2000. Pro režiséra byla lákavá formou prolínání dvou časových rovin, chytrým anglickým humorem i jiskřením různorodých ženských charakterů.


Městská divadla pražská: Ostatní světy

Práci ruského dramatika Nikolaje Erdmana zná v Čechách každé malé dítě. Už proto, že byl scenáristou kultovní pohádky Mrazík a seriálu Jen počkej, zajíci!. To ale byly už jen drobky jeho talentu poté, co jeho tvorbu přerušil totalitní režim. Proslavil se právě černou komedií Sebevrah z roku 1928. Zajíc do titulní role obsadil Jiřího Hánu.
"Podsekalnikov je nezaměstnaný muž, kterého živí jeho žena, jako takový je bezcennou komoditou. Jeho milující bližní, sousedi z pavlače, usoudí, že by to měl alespoň nějak zhodnotit, ukončit trápení a zabít se za nějakou krásnou politickou ideu. Poté, co zveřejní tento záměr, vylezou z nejrůznějších děr různé existence a rozjede se obchod se smrtí," uvedla dramaturgyně Věra Mašková. Čím víc se blíží okamžik skutečného skonu, tím se mu i bědný život zdá lákavější, dodala k příběhu o ztrátě lidskosti.
Černá komedie plná gagů a bláznivých situací měla českou premiéru až v roce 1987 v Satirickém divadle v Brně, vzápětí se objevila v pražském Studiu Ypsilon s Oldřichem Kaiserem v hlavní roli. V roce 2009 překvapilo její kontroverzní pojetí v Městském divadle Mladá Boleslav.


Městská divadla pražská: Ostatní světy

Autor článku: ČTK: iří Borovička, pba, foto: Městská divadla pražská - Ostatní světy

Městská divadla pražská uvedou Ostatní světy a Sebevraha