18.10.2022 17:09

Městská divadla pražská v koprodukci se Slovenským komorním divadlem v Martině uvedou inscenaci Iokasté

Městská divadla pražská v koprodukci se Slovenským komorním divadlem v Martině uvedou v Komedii inscenaci Lukáše Brutovského Iokasté. Moderní verzi klasického mýtu o toxické maskulinitě od Sofokla po Donalda Trumpa. V české premiéře diváci uvidí inscenaci poprvé 5. listopadu, slovenská premiéra proběhne už 28. října v Martině.

Královnu, která si po vzoru antických tragédií užila utrpení na několik životů dopředu, hraje významná slovenská herečka Jana Oľhová. Ztvárňuje osud i úděl ženy, jež byla vždy na okraji zájmu mužů a v divadelním světě i zájmu autorů. Ve slavné Sofoklově tragédii dostává největší prostor v momentě, kdy posel popisuje její sebevraždu. Jejím hereckým partnerem a mužským protějškem v inscenaci, která je do jisté míry pokusem o feministickou odplatu na tomto mýtu, je člen souboru MDP Petr Konáš. „Česko-slovenské mužsko-ženské setkání Jany s Petrem na mne působí velmi osvěžujícím dojmem. Je zajímavé sledovat, jak se jejich herecké temperamenty vzájemně doplňují. Iokasté je pro nás obsazením, ale i textem, malým vybočením z provozní i dramaturgické komfortní zóny,“ říká režisér Lukáš Brutovský.

Inscenace propojuje současný básnický text s výraznou pohybovou a výtvarnou složkou. „Lukáš Brutovský se téměř po třech letech vrací do Komedie a tentokrát i jako autor, záměrně nepoužívám slovo dramatik, jelikož jeho text je jevištní básní plnou metafor a paralel. Vypráví – a to v tematické i lexikální rovině – o antice a dnešku, o množství střetů a troše propojení, je vtipný, ale ve své podstatě melancholický. Jsem ráda, že můžeme v Komedii představit tento další Lukášův talent a také jeho zápal pro genderovou spravedlnost, který je prezentován především poeticky, a proto ho pokládám za velice přitažlivý,“ doplňuje Lenka Dombrovská, programová kurátorka Komedie.

Tentokrát se nejedná jen o další setkání MDP s režisérem Iokasté, ale také s martinským divadlem. „Po úspěšné spolupráci s Lukášem Brutovským na inscenaci Husitská trilogie jsme se dohodli na koprodukci se Slovenským komorním divadlem Martin, jehož je Lukáš uměleckým šéfem. Koprodukce, ať už s tuzemskými nebo se zahraničními partnery, jsou pro Městská divadla pražská přirozeným způsobem jak dosáhnout produkčních i uměleckých výsledků, jakých samostatně (lze docílit) dosáhnou jen obtížně,“ dodává ředitel MDP Daniel Přibyl.

JANA OĹHOVÁ absolvovala herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. V letech 1985–1988 byla členkou hereckého souboru Gregora Tajovského ve Zvoleně, od roku 1988 je členkou Slovenského komorního divadla v Martině. Působí jako pedagožka na konzervatoři v Bánské Bystrici. Kromě toho, že je členkou činohry Slovenského národního divadla, zůstala věrná také martinské scéně. Jana Oĺhová pravidelně účinkuje též v Městském divadle Žilina, v Divadle Aréna či v Divadle SkRAT. Je držitelkou několika významných divadelních cen včetně DOSKY za Nejlepší ženský herecký výkon a v roce 2022 převzala od prezidentky Řád Ľudovíta Štúra II. třídy za mimořádné zásluhy o rozvoj Slovenské republiky v oblasti kultury a umění.

PETR KONÁŠ po střední škole pro geodety vystudoval Vyšší odbornou školu hereckou v Praze-Michli. Konkurz na roli Romea v Shakespearově Romeovi a Julii v Západočeském divadle v Chebu mu přinesl angažmá a možnost ztvárnit řadu výrazných rolí. Po pěti letech v Chebu přijal nabídku na dalších šest sezon do angažmá v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni. V Městských divadlech pražských je od sezony 2018/2019 a hraje v inscenacích Neviditelný, Kanibalky a Kanibalky 2, Romeo a Julie a dalších.

https://www.mestskadivadlaprazska.cz/

Autor článku: Zuzana Maléřová, foto: Patrik Borecký