29.12.2020 09:09

Městské divadlo Brno převedlo na jeviště filmovou komedii Světáci

Pro letošní silvestrovský večer připravovalo Městské divadlo Brno komedii Světáci podle známého filmu Zdeňka Podskalského. Kvůli pandemii koronaviru a nouzovému stavu divadla nemohou hrát pro veřejnost, inscenace je přesto téměř hotová. Dnes měli v Městském divadle neveřejnou generálku a doufají, že novinku brzy zahrají i pro publikum.

Film z roku 1969 popisuje zážitky tří venkovských fasádníků, kteří si chtějí v Praze „vyhodit z kopýtka". Po špatné zkušenosti v luxusním baru se rozhodnou, že musí být k nerozeznání od pražských lvů salónů. Pořídí si večerní obleky a absolvují lekce společenské výchovy a tance. Když zedníci převlečení za gentlemany konečně okouzlí tři elegantní krásky, netuší, že také ony si na dámy z lepší společnosti jen hrají. Některé dialogy a gagy z filmu znají generace diváků.

Fasádníky Skopce, Prouzu a Petrtýla hrají v Brně Petr Halberstadt, Michal Isteník a Jakub Uličník. Jejich ženské protějšky ztvární Markéta Sedláčková, Pavla Vitázková a Barbora Remišová. Emeritního profesora tance, kterého ve filmu představoval Oldřich Nový, si v Brně zahraje Ladislav Kolář.

Divadelní zpracování komedie s písničkami připravil režisér Stanislav Slovák. Kdy se bude hrát pro veřejnost, záleží na dalším vývoji pandemie.

https://www.mdb.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr

Městské divadlo Brno převedlo na jeviště filmovou komedii Světáci

Inscenace

14.01.2021

Činoherní studio tradičně připomene smutné výročí Konference ve Wannsee. Letos inscenaci uvede jako audiozáznam

Ústecké Činoherní studio od roku 2008 každoročně připomíná lednovou událost z roku 1942 známou jako Konference ve Wannsee ve formě inscenovaného čtení. Ani letos tradici neporuší, ale díky pandemickým opatřením uvede inscenaci Filipa Nuckollse a Vladimíra Čepka jako zvukový stream, který bude online pouze ve středu 20. ledna, tedy přesně 79 let od události u berlínského jezera Wannsee.

14.01.2021

Herci Východočeského divadla Pardubice nazkoušeli Žítkovské bohyně

Pardubičtí herci sice nemohou hrát pro diváky, přesto v zákulisí Východočeského divadla panuje ruch jako za běžného provozu, pouze za přísných hygienických podmínek. Po dokončení příprav vztahového thrilleru Venkov na Malé scéně ve dvoře se téměř celý soubor pustil do zkoušení zbrusu nové dramatizace románu Žítkovské bohyně.

14.01.2021

Moravské divadlo Olomouc odsouvá na jaro premiéru inscenace Dokonalá svatba

Divadelníci míní, protiepidemická opatření mění. Moravské divadlo Olomouc plánovalo odstartovat letošní rok s úsměvem, na pobavené reakce publika v zaplněném hledišti si ale bude muset počkat. Premiéra situační komedie Dokonalá svatba se v původně plánovaném termínu 22. ledna neuskuteční. Vedení Moravského divadla však věří, že už na jaře bude moci tento titul na jevišti uvést, byť pro omezený počet diváků.