29.12.2020 09:09

Městské divadlo Brno převedlo na jeviště filmovou komedii Světáci

Pro letošní silvestrovský večer připravovalo Městské divadlo Brno komedii Světáci podle známého filmu Zdeňka Podskalského. Kvůli pandemii koronaviru a nouzovému stavu divadla nemohou hrát pro veřejnost, inscenace je přesto téměř hotová. Dnes měli v Městském divadle neveřejnou generálku a doufají, že novinku brzy zahrají i pro publikum.

Film z roku 1969 popisuje zážitky tří venkovských fasádníků, kteří si chtějí v Praze „vyhodit z kopýtka". Po špatné zkušenosti v luxusním baru se rozhodnou, že musí být k nerozeznání od pražských lvů salónů. Pořídí si večerní obleky a absolvují lekce společenské výchovy a tance. Když zedníci převlečení za gentlemany konečně okouzlí tři elegantní krásky, netuší, že také ony si na dámy z lepší společnosti jen hrají. Některé dialogy a gagy z filmu znají generace diváků.

Fasádníky Skopce, Prouzu a Petrtýla hrají v Brně Petr Halberstadt, Michal Isteník a Jakub Uličník. Jejich ženské protějšky ztvární Markéta Sedláčková, Pavla Vitázková a Barbora Remišová. Emeritního profesora tance, kterého ve filmu představoval Oldřich Nový, si v Brně zahraje Ladislav Kolář.

Divadelní zpracování komedie s písničkami připravil režisér Stanislav Slovák. Kdy se bude hrát pro veřejnost, záleží na dalším vývoji pandemie.

https://www.mdb.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr