23.09.2021 14:22

Městské divadlo Brno uvede komorní muzikálovou komedii První rande

Městské divadlo Brno pokračuje ve své „premiérové šňůře“ a hned zkraje října představí noblesní komorní muzikálovou komedii První rande z pera mladých amerických autorů Alana Zacharyho, Michaela Weinera a Austina Winsberga, která bude navíc uvedena v evropské premiéře.

Co všechno se může stát na prvním rande naslepo? O čem mluvit? O práci, o bývalých partnerech, o vlastních obavách, zklamáních? Není to k zbláznění: přemýšlet o tom, zde je pro vás ten druhý dost dobrý a jestli vy jste dost dobří pro toho druhého – a u toho se snažit uvolněně bavit? A hlavně – kdo má nakonec zaplatit účet?

Půvabnou něžnou muzikálovou komedii napsala trojice mladých amerických autorů. Hudbu a texty písní složili Alan Zachary a Michael Weiner, kteří se spřátelili již během studií na soukromé střední škole v Los Angeles a mají na svém kontě několik muzikálových produkcí pro společnost Disney po celém světě, písně pro nejednu televizní společnost a muzikály Twice Charmed (pokračování příběhu o Popelce), Secondhand Lions či 17 Again. Autorem mluvených částí je scenárista a producent Austin Winsberg, který je mimo jiné podepsán pod seriály Gossip Girl, Jake in Progress, Still Standing nebo Glory Days.

Když se Weiner a Zachary v roce 2000 setkali s Austinem Winsbergem, poznali v něm spřízněnou duši a on sám se podle svých vlastních slov rychle stal jakýmsi jejich třetím mušketýrem.

„Všichni jsme v určitém okamžiku trpěli tím, že jsme milí kluci, kteří touží po určitém typu dívek, ale právě tento typ dívek se s muži našeho formátu spíše radši přátelí,“ řekl A. Winsberg v rozhovoru pro New York Times. Všichni tři se potkávali u dlouhých debat, kde sdíleli nejen své umělecké sny, ale také velké množství vlastních trampot s milostným životem.

Zachary s Weinerem a Winsbergem chtěli napsat něco malého a velmi osobního a ventilovat tak svůj strach z toho, že zůstanou všichni single. Nakonec se ale oženil každý z nich. „Nápad na muzikál First Date vznikl již mnoho let před samotným uvedením, a i když pro všechny tři představoval jakousi psychoterapii, nakonec vznikl skvostný muzikálový kousek plný humoru, zábavy i ironického pohledu na současný život třicátníků,“ představuje dílo dramaturg inscenace Miroslav Ondra.

Světová premiéra se uskutečnila 10. března 2012 ACT Theatre v Seattlu a před sedmi lety se muzikál objevil s velkým ohlasem i na Broadwayi. Zdejší premiéra proběhla 8. srpna 2013 v Longacre Theatre a posléze jeho úspěšné cesty vedly do Tokia, Buenos Aires či Melbourne. Kromě chytlavých a melodických písní za to nepochybně mohla i osobitá forma tohoto vynalézavého komorního muzikálu. Do prvního rande mile plachého manažera Aarona a atraktivně rázné „tvrďačky“ Casey zde totiž originálně promlouvají všechny „hlasy v hlavě“, které si oba po lásce toužící přináší na schůzku s sebou. Ať už je to Caseyina sestra se svými promluvami o tikajících biologických hodinách a Caseyině špatném vkusu na muže, nebo Aaronova expřítelkyně Allison, která pro něho představuje trvalé manželské trauma. K tomu připočtěte naštvaného Reggieho, Caseyina kamaráda gaye, připraveného na telefonu „vysekat“ Casey z nepovedené schůzky nebo třeba sbor Aaronovy židovské rodiny, který ho v jeho fantazii přichází varovat před sblížením s dívkou jiné víry. Je pak jasné, že je zaděláno na chytrou zábavu, ve které se – byť to tak zpočátku nevypadá – nakonec potvrdí, že se protiklady opravdu přitahují…

Londýnská premiéra muzikálu First Date se měla odehrát v říjnu 2020, avšak kvůli celosvětové pandemii nemoci covid-19 byla nazkoušená inscenace natočena v režii a produkci Deana Johnsona. Show byla nejdříve živě streamována po omezenou dobu v říjnu z londýnského hudebního centra Crazy Coqs, nyní je k dispozici na divadelní streamovací platformě BroadwayHD. V hlavních rolích jsou obsazeni broadwayská hvězda muzikálu Pretty Woman Samantha Barks (Les Misérables) a známý herec z West Endu Simon Lipkin (Avenue Q, Ghost Stories).

V živém off-line divadelním prostoru tak naše divadlo uvede tuto noblesně zábavnou romantickou komedii v evropské premiéře 9. a 10. října 2021 na Činoherní scéně!

V úpravě a režii Stanislava Moši, v překladu Zuzany Čtveráčkové, ve scéně Jaroslava Milfajta, v kostýmech Andrey Kučerové, v hudebním nastudování Dana Kalouska, v choreografii Michala Matěje a v dramaturgii Miroslava Ondry se hlavních rolí zhostí Eliška Skálová (Casey) a Daniel Rymeš (Aaron). V dalších úlohách příbuzných, bývalých partnerů, návštěvníků baru apod. se pak diváci můžou těšit na Aleše Slaninu, Svetlanu Janotovou, Dušana Vitázka, Viktórii Matušovovou nebo Andreu Zelovou a Kristiana Pekara.

www.mdb.cz

Autor článku: Kateřina Vižďová

Městské divadlo Brno uvede komorní muzikálovou komedii První rande

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.