04.05.2022 13:57

Městské divadlo Kladno připravuje pro příští sezónu šest premiér

Letošní divadelní sezona se pomalu chýlí ke svému konci. Z plánovaných premiér kladenské činohry zbývá poslední - červnová Návštěva staré dámy - a konec sezony pak náleží již tradičním Malým kladenským Dionýsiím. Diváci Městského divadla Kladno ale nemusejí být smutní. Také pro sezonu s pořadovým číslem 108 připravuje MDK šest premiér a společně s nimi i divácké předplatné.

Podtitul 108. kladenské divadelní sezony zní Enfant terrible, tj. příšerné dítě. „Je to dítě tvrdohlavé, které má svou vlastní vizi světa, překračuje hranice a boří společenské zvyklosti. To sousloví se používá jak v negativním smyslu, tak v tom pozitivním, protože dost často za tou příšerností stojí třeba touha po svobodě nebo prostě schopnost vidět věci v širších souvislostech.” vysvětluje umělecký šéf MDK Jaroslav Slánský. A proč divadlo zvolilo zrovna takový podtitul? „Každá premiéra představí divákům nějaké enfant terrible. Ať už to je nějaká postava ze hry nebo třeba sám autor. A důležitá je pro nás také ta příležitost k oslavě lidské jinakosti.” dodává Jaroslav Slánský.

Divadlo připravuje na sezonu 2022/2023 celkem šest premiér - pět v hlavním sále a jednu na malé scéně. Sezonu odstartuje říjnová premiéra tvůrčího dua Petr Svojtka - Jiří Janků Jak jsem potkal ďábla, která bude poctou Otovi Pavlovi. Následovat bude velká hudební inscenace v režii Jaroslava Slánského Na skle malované, kterou bude na malé scéně následovat další z komediálních inscenací Jiřího Š Hájka - tentokrát parodická špionážní detektivka 39 stupňů. Nebude to však ani zdaleka poslední komediální inscenace sezony. V březnu bude mít premiéru komedie Klíčovou dírkou, kterou bude režírovat Jaroslav Slánský, a konec sezony bude patřit slavné francouzské komedii Blbec k večeři v režii Petra Mikesky. Sezonu doplní i temná groteskní komedie na motivy francouzského komiksu Ztratili jsme Stalina, který pro MDK dramatizoval a který zde i zrežíruje Miroslav Hanuš.

MDK připravilo pro diváky hned několik typů předplatného. Diváci si tak mohou koupit premiérové předplatné nebo večerní předplatné na konkrétní den v týdnu nebo využít některou z pružnějších variant. Pro předplatitele jsou připraveny také divácké svozy z okolí a další služby a výhody. Divadelní předplatné pro 108. profesionální sezonu je možné zakoupit osobně na pokladně MDK nebo na webových stránkách divadla www.divadlokladno.cz.

Autor článku: Dagmar Brandlová

Městské divadlo Kladno připravuje pro příští sezónu šest premiér

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.