18.11.2019 09:41

Městské divadlo Kladno uvede v obnovené premiéře inscenaci České Vánoce

Městské divadlo Kladno opět uvede inscenaci České Vánoce. Obnovená premiéra bude v Kladně v neděli odpoledne, poté jsou na programu ještě předvánoční reprízy. Režie hry Jiřího Janků se ujal Petr Svojtka, informovala dnes ČTK mluvčí divadla Linda Luptáková.

„České Vánoce nejsou vánoční hrou v klasickém slova smyslu, ale velmi svéráznou adaptací starého známého příběhu, která je inspirována lidovým barokním divadlem, ladovskými jesličkami a také dnešní většinově ateistickou společností, která Vánoce již dávno nevnímá jen jako svátky slavící boží narození," uvedla mluvčí.

Představení vzniklo před 16 lety pro kladenské jeviště o po letech reprízování v Městských divadlech pražských se vrací do Městského divadla Kladno. Rolí se ujmou nejen členové soboru, ale i řada hostů. Diváci se mohou těšit například na Barboru Hron Vovsíkovou, Jaroslava Slánského, Kateřinu Lojdovou nebo Veroniku Svojtkovou.

Petr Svojtka režíruje též v pražském Divadle Palace, Městském divadle Mladá Boleslav, pražském Studiu Dva a na dalších scénách. Právě do Studia Dva zamíří České Vánoce v rámci zájezdů kladenského divadla.

Jiří Janků byl v letech 2002 až 2006 dramaturgem kladenského divadla, napsal pro něj kromě Českých Vánoc i další hry: Bedřich Smetana: The Greatest Hits a Hvězdné nebe nad Barrandovem. S Petrem Svojtkou dlouhodobě spolupracuje. Nyní je kmenovým dramaturgem Divadla F. X. Šaldy Liberec.

www.divadlokladno.cz

Autor článku: ČTK: sbe, kš