19.11.2020 10:39

Městské divadlo Kladno zkouší inscenaci Eva tropí hlouposti

V Městském divadle Kladno se i v současné komplikované situaci zkouší nová inscenace. Třetí premiérou letošní sezony bude známá česká komedie Fan Vavřincové Eva tropí hlouposti. Premiéra původně plánovaná na 21. listopadu 2020 se sice vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci a s ní spojeným vládním omezením odsouvá, divadlo však novou inscenaci uvede při nejbližší možné příležitosti. Eva sice nevstupuje na česká jeviště poprvé, pro kladenské divadlo však vznikla zbrusu nová dramatizace Martina Vokouna v úpravě Jiřího Š. Hájka vycházející nejen ze známého filmu s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým ale i z původní knižní předlohy.

Kdo by nemiloval rozjívenou Evu, která tu a tam hodí někomu na hlavu shnilé jablko, občas vypadne z okna a někdy vymyslí bláznivý plán, jak ukrást ten nejlepší dárek pro milovanou tetu Pa? Pravda, život vedle ní neplyne úplně poklidně, její odzbrojující spontánnost a chuť do života však vše vynahradí. V titulní roli se v Městském divadle Kladno představí Barbora Hron Vovsíková: „Eva je krásná, čistá bytost. Líbí se mi, že když narazí na problém, okamžitě ho vyřeší a jde dál. A ve všem hledá vtip, což je krásná vlastnost. To je něco, co bych si od ní ráda přejala do života.“ Eva tropí hlouposti je komedie plná zábavných omylů a nedorozumění, které se na sebe nabalují a postavám nezbývá, než dělat jakoby nic a dovést započatou hru až do absurdních konců. Anglický hrabě totiž umí až příliš dobře česky, tajemník má až příliš pěkný oblek a sekretářka je spíš trdlo než mladá dáma. Ale on tomu sluha Jan, zasloužilý čtenář detektivek, přijde na kloub! Zvlášť když se pan továrník poslední dobou zajímá jen o své Záhorské růže.

Zvu vás na klasickou černobílou grotesku z 30. let minulého století s barevnými postavami a množstvím potrhlých gagů. V rytmu crazy jazzu a ztřeštěného swingu přineseme zábavu nejen pro pamětníky. V paměti vám ale jistě zůstane a úsměv udrží Eva i se svými hloupostmi.
Jiří Š. Hájek, režisér

https://www.divadlokladno.cz/

Autor článku: Ilona Š. Hájková