05.10.2020 10:41

Městské divadlo Kladno uvede komedii Noëla Cowarda Rozverný duch

Jako druhou premiéru sezony 20/21 uvede Městské divadlo Kladno britskou duchařskou komedii Noëla Cowarda Rozverný duch. Tato klasická anglická situační komedie byla od své světové premiéry v roce 1941 na londýnském West Endu s úspěchem inscenována již v mnoha evropských i světových divadlech. Nyní se ve své nové inscenaci vrací do kladenského divadla, kde měla právě před 75 lety, tedy v roce 1945, svou českou premiéru pod názvem Duchové na zemi, ve které tehdy vystupoval jako Dr. Bredman Josef Kemr.

Děj komedie Rozverný duch se odehrává na venkovském sídle spisovatele Charlese Condomina. Ten je známým autorem detektivek a potřebuje získat inspiraci pro svou novou knihu o vraždícím médiu. Proto společně se svou druhou manželkou Ruth uspořádá duchařskou seanci, na kterou pozve své přátele – manžele Bredmanovi – a hlavně tajemnou Madame Arcati, která je vyhlášeným médiem. Od večera si slibuje mnohé, ale rozhodně nečeká, že se jim podaří vyvolat ducha jeho první manželky Elvíry. Problém je, že Charles je jediný, kdo Elvířina ducha vidí a slyší. Od této chvíle se tak ocitá v kleštích mezi svou první zesnulou manželkou Elvírou a svou druhou až příliš živou manželkou Ruth. Každá z nich je zvyklá svým manželem manipulovat, a tak je vyhlášen doslova souboj na život a na smrt. O tom, jak tento souboj živých a mrtvých dopadne, se však diváci budou muset přijít přesvědčit do divadla na představení.

Komedii Rozverný duch jsem si vybral právě proto, že čerpá to nejlepší z klasické anglické literatury a z prostředí anglické vyšší společnosti. Podobně jako například hry Oscara Wilda stojí na vtipných a bryskních dialozích, které jsou řemeslně velmi dobře napsány a nepostrádají humor, nadhled a ironii. Zároveň je hra díky své zápletce s „neviditelným“ duchem velkou výzvou nejen pro detailní režii, ale také velice přesné herectví. Pevně věřím, že stejně tak, jako již víc jak třičtvrtě století baví diváky po celém světě, bude bavit i kladenské publikum.
Martin Vokoun, režisér

Režie: Martin Vokoun
Překlad: Eva Bezděková
Scéna: Aleš Valášek
Kostýmy: Agnieszka Pátá Oldak

Premiéra: sobota 10. října 2020 / 19:00

https://www.divadlokladno.cz/

Autor článku: Linda Ľuptáková

Městské divadlo Kladno uvede komedii Noëla Cowarda Rozverný duch

Inscenace

14.05.2021

Dabing Street – tragédie, která vás bude bavit. Nově ke zhlédnutí na Dramoxu

Dabing Street, hořká komedie Petra Zelenky z repertoáru Dejvického divadla, přináší chytrý humor, překvapivé zvraty a závěry, které trefně charakterizují současnost. Dabing Street se dočkala také televizního zpracování a před vyprodaným hledištěm Dejvického divadla se hrála od roku 2012 až do loňského ledna, kdy měla derniéru.

13.05.2021

Jak přivítají Městská divadla pražská otevření divadel? Premiérami naživo i online

Divadla se opět otevírají veřejnosti a představí inscenace, na kterých pracovala v uplynulých osmi měsících. Hrát začnou Městská divadla pražská na všech třech svých scénách od pondělí 14. června a na pravidelný program se mohou letos mimořádně diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla pražská uvedou v červnu celkem šest premiér, naživo i online. Vstupenky jsou již v prodeji.

13.05.2021

Španělská muška bude bavit diváky Divadla J. K. Tyla zcela poprvé

Plzeňský činoherní soubor právě připravuje pod režijním vedením Natálie Deákové rozvernou komedii německých autorů Franze Arnolda a Ernsta Bacha Španělská muška. Hra plná záměn, nedorozumění a omylů se měla divákům představit již v červnu minulého roku, kvůli koronavirové krizi byla přeložena na říjen 2020, kdy se její premiéra opět nemohla uskutečnit. Celý proces zkoušení bude završen v sobotu 15. května 2021 na Nové scéně DJKT představením bez diváků, slavnostní premiéra je naplánována na září 2021.