05.10.2020 10:41

Městské divadlo Kladno uvede komedii Noëla Cowarda Rozverný duch

Jako druhou premiéru sezony 20/21 uvede Městské divadlo Kladno britskou duchařskou komedii Noëla Cowarda Rozverný duch. Tato klasická anglická situační komedie byla od své světové premiéry v roce 1941 na londýnském West Endu s úspěchem inscenována již v mnoha evropských i světových divadlech. Nyní se ve své nové inscenaci vrací do kladenského divadla, kde měla právě před 75 lety, tedy v roce 1945, svou českou premiéru pod názvem Duchové na zemi, ve které tehdy vystupoval jako Dr. Bredman Josef Kemr.

Děj komedie Rozverný duch se odehrává na venkovském sídle spisovatele Charlese Condomina. Ten je známým autorem detektivek a potřebuje získat inspiraci pro svou novou knihu o vraždícím médiu. Proto společně se svou druhou manželkou Ruth uspořádá duchařskou seanci, na kterou pozve své přátele – manžele Bredmanovi – a hlavně tajemnou Madame Arcati, která je vyhlášeným médiem. Od večera si slibuje mnohé, ale rozhodně nečeká, že se jim podaří vyvolat ducha jeho první manželky Elvíry. Problém je, že Charles je jediný, kdo Elvířina ducha vidí a slyší. Od této chvíle se tak ocitá v kleštích mezi svou první zesnulou manželkou Elvírou a svou druhou až příliš živou manželkou Ruth. Každá z nich je zvyklá svým manželem manipulovat, a tak je vyhlášen doslova souboj na život a na smrt. O tom, jak tento souboj živých a mrtvých dopadne, se však diváci budou muset přijít přesvědčit do divadla na představení.

Komedii Rozverný duch jsem si vybral právě proto, že čerpá to nejlepší z klasické anglické literatury a z prostředí anglické vyšší společnosti. Podobně jako například hry Oscara Wilda stojí na vtipných a bryskních dialozích, které jsou řemeslně velmi dobře napsány a nepostrádají humor, nadhled a ironii. Zároveň je hra díky své zápletce s „neviditelným“ duchem velkou výzvou nejen pro detailní režii, ale také velice přesné herectví. Pevně věřím, že stejně tak, jako již víc jak třičtvrtě století baví diváky po celém světě, bude bavit i kladenské publikum.
Martin Vokoun, režisér

Režie: Martin Vokoun
Překlad: Eva Bezděková
Scéna: Aleš Valášek
Kostýmy: Agnieszka Pátá Oldak

Premiéra: sobota 10. října 2020 / 19:00

https://www.divadlokladno.cz/

Autor článku: Linda Ľuptáková