06.12.2022 16:35

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede dramatizaci románu bratří Mrštíků Rok na vsi

Mladoboleslavské městské divadlo uvede poslední letošní premiéru. Bude jí hra podle předlohy Aloise a Viléma Mrštíků v dramatizaci Miroslava Krobota Rok na vsi. Inscenaci o životě na smyšlené moravské vesnici režíroval v Mladé Boleslavi Zdeněk Bartoš. Na velké divadelní scéně bude mít premiéru 9. prosince, informovala ČTK za divadlo Denisa Kábrtová.

„Vynikající studie lidských postav je výjimečnou příležitostí pro celý herecký ansámbl Městského divadla Mladá Boleslav doplněný o několik hostů," uvedlo divadlo na webu.

Románová kronika, která zachycuje všední dny i svátky v životě vesnických obyvatel v moravské Habrůvce, vyšla poprvé v letech 1903 až 1904. Pro divadelní produkci román poprvé převedl Miroslav Krobot. V roce 1993 měla jeho inscenace premiéru v činohře Národního divadla. Autory dalších dramatizací jsou například režiséři Břetislav Rychlík nebo Vojtěch Štěpánek.

V hlavních rolích mladoboleslavské inscenace vystoupí například Svatava Hanzl Milková, Petr Prokeš, Martin Hrubý a Lucie Matoušková. Dramaturgii má na starosti Kristýna Čepková, kostýmy Adriana Černá, choreografii Linda Stránská a hudbu Zdeněk Dočekal.

Městské divadlo v Mladé Boleslavi letos připravilo šest premiér, do konce června chystá pro diváky tři další inscenace a jeden muzikál.

https://www.mdmb.cz/hra/rok-na-vsi/

Autor článku: ČTK: dkl, kš

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede dramatizaci románu bratří Mrštíků Rok na vsi

Inscenace

09.02.2023

Meeting Dating Loving – hru o hledání partnera v 21. století uvede v březnu Studio Citadela

Autorský tým Collective Coller, který tvoří režisérka Kristýna Milaberská, muzikant, herec a performer Petr Šmíd a tanečnice, herečka a choreografka Anežka Hessová, připravil pro útulný prostor Studia Citadela v Klimentské ulici hru o lásce v 21. století s názvem Meeting Dating Loving. Obnovené premiéry inscenace jsou na programu 20. a 25. března, začátek vždy ve 20h.

09.02.2023

Iokasté: česko-slovenskou inscenaci uvidí diváci v portugalském Portu a na dalších festivalech

Městská divadla pražská uvedla v listopadu 2022 v koprodukci se Slovenským komorním divadlem v Martině inscenaci Lukáše Brutovského Iokasté. Moderní verzi klasického mýtu o toxické maskulinitě od Sofokla po Donalda Trumpa. Příběh královny na pozadí střetu antiky se současností. Nyní se vydává na festivaly doma i v zahraničí.

07.02.2023

Do Divadla Kampa se vrátí Instinkt, komorní psychologická studie rodičovství

Po roce a půl se v neděli 12. února do Divadla Kampa vrátí v obnovené premiéře komorní drama Instinkt o stinných stránkách rodičovství a důvěře v lidi i vlastní úsudek. Fascinující i znepokojivou hru skotské autorky Frances Poetové z roku 2018 představilo Divadlo NaHraně v české premiéře už v září 2021, po dvou reprízách ji však ze zdravotních a provozních důvodů muselo stáhnout.