13.04.2021 09:54

Městské divadlo Mladá Boleslav začalo zkoušet Čapkovu Bílou nemoc

Do nového roku vstupovalo Městské divadlo Mladá Boleslav s velkou energií a hlavně s vírou v návrat diváků. Za přísných hygienických opatření byla připravena čtvrtá inscenace sezóny, Molièrova komedie Zdravý nemocný v režii Jiřího Š. Hájka. Začalo natáčení projektu s názvem Cesty, který běží až do května pravidelně každý pátek o páté na divadelním YouTube kanále a rozběhly se přípravy dalších divadelních projektů. 

V pondělí 1. března proběhla v divadle zahajovací zkouška k inscenaci Čapkovy Bílé nemoci v režii Petra Mikesky. Vzhledem k vývoji pandemické situace se ale hned den na to přípravy na tento zcela nový projekt přesunuly do sféry „home-officu“. Celá inscenace vzniká speciálně pro on-line prostor – opět náš YouTube kanál, skrze který proběhne i samotná premiéra a následné reprízy.

Fakt, že Bílou nemoc diváci naživo v divadle nikdy neuvidí, přináší nové tvůrčí možnosti. Hrát se bude v provazišti, lóžích, na balkóně, v orchestřišti atd. Bílá nemoc ovládne celé divadlo a přinese tak netradiční filmově-divadelní zážitek.

Tuto divadelní hru, která popisuje mechanismus moci, manipulace a pádu demokracie, napsal Čapek v roce 1937. Rok a půl poté byla podepsána Mnichovská dohoda a rok nato se lidstvo ocitlo na prahu celosvětového válečného konfliktu. Po více než osmdesáti letech opět čelíme situaci, která otřásá v základech principy demokratických společností a morálky. A kulisy jsou totožné jako z Čapkovy hry – nemoc, která pochází odněkud z Číny, a která se stává pandemií.

Vstupenky na tento unikátní divadelní projekt jsou již v prodeji a diváci se mohou těšit nejen na neotřelé zpracování, ale také na celý herecký ansámbl, který ve hře účinkuje. Hlavní role doktora Galéna se ujal Radim Madeja, v dalších rolích uvidíte například Martina Hrubého, Lucii Končokovou, Petra Prokeše, Petra Mikesku, Karolinu Frydeckou a další.

Premiéru titulu uvedeme dne 23. dubna od 19:00 do 23:00 na našem YouTube kanále a další reprízy do on-line prostoru zařadíme v průběhu května.

Více informací na www.mdmb.cz

Autor článku: Denisa Kábrtová