06.01.2022 09:21

Městské divadlo Zlín a Slovácké divadlo Uherské Hradiště již popáté spolupořádají přehlídku ZARÁZ

Více než stovka kritiků, divadelních publicistů, režisérů a pedagogů, které doplní dvě desítky studentů herectví a divadelní produkce, zamíří 10. ledna do Zlínského kraje. Tímto datem začíná třídenní přehlídka ZARÁZ, kterou již popáté spolupořádají Městské divadlo Zlín a Slovácké divadlo Uherské Hradiště.

Obě scény připravily pro odbornou veřejnost koncentrovaný program inscenací a následných besed. Každé divadlo uvede během přehlídky dvě svá představení a mezi Zlínem a Uherským Hradištěm bude hosty převážet autobus. „Zajímá nás názor odborné veřejnosti na naši tvorbu – bohužel jsme velmi daleko od Prahy. Festival Zaráz je možnost, jak v co nejkratším čase představit co největší možné šíři naši dramaturgii a dostat bezprostřední zpětnou vazbu v odborných diskuzích. Je to také intenzivní setkání s kolegy z Uherského Hradiště,“ uvedl ředitel MDZ Petr Michálek.

Zlínské divadlo na přehlídce nabídne komedií Dnes večer nevařím v režii Patrika Lančariče a muzikál Šakalí léta režiséra Dodo Gombára. Po Šakalích letech se v ve zlínském divadelním klubu Dílna uskuteční velká Debata u kulatého stolu na téma financování příspěvkových organizací, resp. zapojení krajů do financování divadel tak, aby mohla být financována i samotná činnost divadel. Účast na ní potvrdili zástupci samospráv Zlína a Uherského Hradiště a také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.  Debatu bude moderovat šéfredaktor Divadelních novin Josef Herman.

https://www.divadlozlin.cz/

https://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: Veronika Jurčová

Městské divadlo Zlín a Slovácké divadlo Uherské Hradiště již popáté spolupořádají přehlídku ZARÁZ

Festivaly

28.06.2022

Festival Letní Letná vydává podcast o novém cirkusu

Již 19 let je hlavním cílem festivalu Letní Letná rozvíjet nový cirkus a předávat divákům kouzlo tohoto žánru. A proto organizátoři festivalu přicházejí s Letní Letná podcastem, který ve svých epizodách představí akrobaty, producenty a různé členy týmu festivalu i jiných českých projektů, které spojuje láska k novému cirkusu.

27.06.2022

Festival NODO a dalších 6 představení

Šesté bienále mezinárodního festivalu NODO v sobotu zahájilo drásavou operou o bezdomovectví. Skladatel Salvatore Sciarrino je mistrem silných poetických zkratek v ději i hudbě. Polský inscenační tým v čele s mezzosopranistkou Annou Radziejewskou nadchnul diváky širokoúhlou minimalistickou podívanou. Divadelní soubor JEDL s členy Ostravské bandy, hudbou Matouše Hejla na libreto Lucie Trmíkové uvedl včera Operu Ibsen / Přízraky, vysoce aktuální dílo o pokrytectví, přetvářce, naší neschopnosti říkat pravdu, zejména těm nejbližším.

27.06.2022

V Chráněném bydlení Fara v obci Slapy se uskuteční jedenáctý ročník festivalu Cihlafest

Již tradiční festival nedaleko Slapské přehrady se letos uskuteční už po jedenácté v Chráněném bydlení Fara v obci Slapy. Rozlehlá farní zahrada se na jeden den promění v místo pro pobavení a setkání milovníků divadla a muziky. Na dvou scénách se 6. srpna představí kapely nejrůznějších žánrů, divadla, žongléři, artisté.