30.03.2022 20:04

Městské divadlo Zlín zaměstnalo v rámci stáže na pomoc válečným uprchlíkům ukrajinskou balerínu

Městské divadlo Zlín zaměstnalo v rámci stáže na pomoc válečným uprchlíkům ukrajinskou balerínu Jelizavetu Pobirčenkovou z Kyjeva. Je asistentkou choreografky a podílí se na přípravě muzikálu Donaha!, který bude mít premiéru v sobotu. ČTK to dnes řekl umělecký ředitel divadla Patrik Lančarič.

Zlínské divadlo brzy po zahájení války na Ukrajině avizovalo, že je připraveno zaměstnat formou stáže ukrajinské umělce. Pobirčenková přišla podle Lančariče do Brna, kde se setkala s ředitelem zlínského divadla a rektorem JAMU Petrem Michálkem. „Hledali jsme způsob, jak jí pomoci a našli jsme jí práci při muzikálu, kde asistuje choreografce," uvedl Lančarič.

Soubor byl podle něj rád, že může pomoc nabídnout. „Jedna věc je základní pomoc, kdy člověk potřebuje zabezpečit základní jistoty, ale druhá je i psychický stav a vnitřní rozpoložení. Pro lidi je důležité zapojit se do života, jakákoliv práce je velkou terapií. Vidím to i na Lize, je ráda, že se může s námi ponořit do práce," uvedl Lančarič.

Také pro soubor není podle něj v této době jednoduché zkoušet. „Hledáte důvod a smysl, proč to dělat. Vše se teď zdá nicotné a marnivé. Ale našli jsme sílu, abychom dělali stále svou práci, abychom dělali divadlo a aby sem lidé přišli a mohli si na chvíli oddechnout a věci ze sebe shodit," uvedl Lančarič.

Divadlo také prostřednictvím svého zřizovatele, města Zlína, nabídlo možnost krátkodobého ubytování pro ukrajinské uprchlíky v divadelní tělocvičně. „Kapacita je několik desítek míst, zatím nebyla využita," řekla dnes ČTK mluvčí divadla Veronika Jurčová. Divadlo také nabízí v případě zájmu připravit dětem utečenců divadelní a interaktivní program.

https://www.divadlozlin.cz/

Autor článku: ČTK: jmk, gcm