22.04.2009 00:00

Mezinárodní den tance 2009

V roce 1982  Taneční komitét ITI /International Theatre Institute- Mezinárodní divadelní ústav/  poprvé vyhlásil 29. duben Mezinárodním dnem tance a tak  je od té doby  každoročně slaven na celém světě v připomínku narození  velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727).

 

Každý rok  je tedy vyzvána známá taneční osobnost a její Poselství pak šířeno po celém světě. Záměrem Mezinárodního dne tance a Poselství je spojit dohromady v tento den všechen tanec, jeho  různé podoby a projevy, oslavit tuto divadelní formu a radovat se z její universality, rušící veškeré politické, kulturní a etnické bariéry a spojit lidi dohromady v míru a přátelství společným jazykem – Tancem.

 

V roce 1995, v úsilí spojit všechny mezinárodní taneční organizace a oslavit Mezinárodní den tance společně, vstoupil Taneční komitét ITI/UNESCO ve spolupráci s Mezinárodní taneční radou /CIDD-UNESCO/ a Mezinárodní taneční aliancí /WDA/.

 

Autorem letošního Poselství je Akram KHAN:

 

Tento mimořádný den, Mezinárodní den tance, je věnován jedinému jazyku, kterým může mluvit každý na zemi, základnímu vrozenému jazyku našich těl a našich duší, našich předků i našich dětí. Tento den je zasvěcen každému bohu, guru a prarodiči, který nás kdy zaučoval a inspiroval. Každé písni a podnětu a okamžiku,  který nás stále ponouká pohybu. Je darován malému dítěti,  jež si přeje pohybovat se jako hvězda. A jeho matce, která mu říká „přece můžeš“. Tento den je věnován každému, kdo bez ohledu na vyznání, barvu a kulturu přenáší tradice své minulosti do příběhů současnosti a snů budoucnosti. Tento den je věnován Tanci, jeho nesčetným dialektům a jeho nesmírné moci vyjadřovat, transformovat,  sjednocovat a těšit.

Zdroj: Institut umění - Divadelní ústav

Autor článku: redakce