27.04.2001 00:00

MEZINÁRODNÍ DRAMATICKÁ DÍLNA / OD TEXTU K PŘEDSTAVENÍ II.

V době od 9. do 17. května proběhne v Praze a Českém Těšíně závěrečná část bilaterálního projektu Divadelního ústavu v Praze a chorvatského centra ITI Mezinárodní dramatická dílna. Jak jsme již informovali, v její úvodní části se v červenci minulého roku v Chorvatsku (Motovun a Pula) uskutečnilo scénické čtení hry Jiřího Pokorného Odpočívej v pokoji s mladými chorvatskými herci v režii autora. První část projektu byla realizována převážně z prostředků chorvatského centra ITI.

Druhá část - nastudování chorvatského dramatického textu v České republice - je organizována Divadelním ústavem ve spolupráci s Divadelním spolkem Kašpar. V Praze bude ve formě scénického čtení mladou chorvatskou režisérkou Snjezanou Banovič nastudována současná chorvatská hra Lady Kaštelan Poslední článek řetězu s herci Divadelního spolku Kašpar (obsazení: Milena Steinmaslová, Tomáš Karger, Eva Elsnerová, Petr Vobecký, Pavla Adamová, Václav Jakoubek a Jelena Juklová). Zkoušky za asistence autorky proběhnou v době od 8. do 14. května v prostorách Divadla v Celetné a Divadelního ústavu. Scénické čtení bude uvedeno 14. 5. v 15 hodin v Divadle v Celetné v Praze a 16. 5. v rámci mezinárodního festivalu Na hranici v Českém Těšíně. Po pražském představení promluví v Malém sále Divadelního ústavu chorvatská kritička a dramaturgyně Dubravka Vrgoč na téma současné chorvatské divadlo a drama. Divadelní ústav při této příležitosti v rámci řady Současná hra také vydá českou publikaci hry předního chorvatského dramatika Miro Gavrana Králové a hrdlořezi.

Druhá část projektu Mezinárodní dramatická dílna / od textu k představení se uskuteční díky finanční podpoře zahraničního odboru Ministerstva kultury České republiky.

Autor článku: redakce