03.12.2019 11:29

Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2020

Studenti Janáčkovy akademie múzických umění v Brně pořádají jubilejní 30. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2020.  Uskuteční se ve dnech 31. 3. - 4. 4. 2020.

Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER oslaví v roce 2020 již 30. narozeniny. Za dobu svého fungování přilákal rozličné žánry, díla a školy z různých koutů světa. Protože kulaté výročí svádí k rekapitulaci let minulých, bylo jako komunikační téma příhodně vybráno TASTE THE TIME.

“Čas jako fenomén zahrnující minulost, budoucnost, ale především naši přítomnost. Přítomnost vnímáme jako bod, ze kterého se ohlížíme do minulosti a vyhlížíme do budoucnosti. Teď jsme my - tady a teď, se snahou o kontinuitu a zodpovědný přístup k věcem minulým a budoucím.”  Marek David (režisér festivalu) a Jana Uhýrková (dramaturgyně festivalu)

Minulost se v našem festivalu zrcadlí zejména ve využívání ověřeného. Ředitelem festivalu zůstává shodně s loňským rokem doc. MgA. Michal Zetel, Ph.D.. Sázíme také na osvědčená festivalová místa, představení hlavního programu budou uvedena v divadlech, s nimiž dlouhodobě spolupracujeme. Konkrétně se bude jednat o scény Centra experimentálního divadla: Divadlo Husa na Provázku, Sklepní scénu a HaDivadlo, a divadla JAMU, jimiž jsou Studio Marta a Divadlo na Orlí.

Role ambasadora, jíž se v minulosti ujali například Jiří Bartoška nebo Boleslav Polívka, se tento rok zhostí historicky první žena, paní Emília Vášáryová, čestná doktorka Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. V současnosti se náš festival může také pochlubit množstvím zdravic od úspěšných absolventů školy, které budou postupně zveřejňovány na sociálních sítích.

Z úspěšných počinů let minulých přenášíme do současnosti zejména Open Air Stage, která bude součástí zahajovacího průvodu, a přiblíží Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER brněnské veřejnosti. Dalším zachovaným je čtyřdenní workshop, určený pro vybrané účastníky zemí V4,  jehož výstup bude součástí závěrečného ceremoniálu. Loňský pilotní ročník vedl maďarský režisér Attila Antal, ten letošní bude v režii performera Radima Vizváryho.

Téma festivalu zahrnuje kromě minulosti a přítomnosti také budoucnost. A ta nám není lhostejná. Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER se proto bude snažit jednat s ohledem na ekologii, aby mohl probíhat i roky po nás na nezničené planetě Zemi. V praxi to bude znamenat omezení množství tiskovin na minimální možný počet, tvorbu propagačních předmětů z recyklovatelných materiálů a v neposlední řadě se budeme vyhýbat jednorázovým plastům jako jsou kelímky či plastové obaly.

www.encounter.cz

Autor článku: Barbora-Anna Lebánková

Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2020

Festivaly

09.12.2019

Východočeské divadlo uveřejnilo program 20. ročníku GRAND Festivalu smíchu

Východočeské divadlo Pardubice bude od 20. do 27. ledna 2020 hostit jubilejní 20. ročník GRAND Festivalu smíchu. Program festivalu, který je svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, divadlo uveřejnilo na svých internetových stránkách www.vcd.cz i na samostatném webu festivalu www.festivalsmichu.cz. Diváky opět čeká sedm nejlepších komedií, které v minulé sezóně vznikly v českých divadlech. Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodném programu, v prologu či epilogu festivalu.

02.12.2019

Festival Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020 – dvacet osm špičkových produkcí v devatenácti dnech. Přední světoví režiséři a interpreti, jako jsou Robert Carsen, Claus Guth, Jakub Hrůša, Karita Mattila, Pavol Brešlík, Pavel Haas Quartet, Bamberští symfonikové a další, představí program, jehož téma se bude dotýkat umělecké vřavy na přelomu 19. a 20. století a hledání nových cest v hudebním výrazu děl operních i instrumentálních. 

28.11.2019

Divadelní léto chystá novinky – zkrátilo název a zve do světa filmu

Festival Divadelní léto má pro své diváky pozvánku do filmových studií. Právě tam se bude odehrávat komedie amerického autora Kena Ludwiga Shakespeare v Hollywoodu, kterou festival uvede v červnu a červenci 2020 na scéně U Ježíška. Pod otevřeným nebem se v režii ostříleného matadora českých jevišť Radovana Lipuse představí v hlavních rolích Lumír Olšovský, Kamil Halbich, Apolena Veldová a další.