20.11.2018 15:32

Mezinárodní festival dokumentárního divadla AKCENT uvede oceňovanou inscenaci Five Easy Pieces

Osmý ročník mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT v pražském Divadle Archa 24. a 25. listopadu nabídne jeden z očekávaných vrcholů letošního programu. Ve spolupráci s Pražským divadelním festivalem německého jazyka AKCENT uvede oceňovanou inscenaci produkčního domu CAMPO z Gentu Five Easy Pieces. Švýcarský režisér Milo Rau pomocí biografie nejznámějšího belgického zločince Marca Dutrouxe, očitých svědectví a rekonstrukcí skutečných událostí stručně představuje historii Belgie a zároveň uvažuje nad možnostmi (re)prezentace lidských pocitů na jevišti.

Divadelní projekt s dětmi a dospívajícími ve věku od 8 do 13 let vytvořil Milo Rau ve spolupráci s uměleckým centrem CAMPO v belgickém Gentu. Jde o další projekt produkčního domu CAMPO s dětskými herci pro dospělé publikum. Five Easy Pieces  navazuje na úspěšnou trilogii (Přímo před očima - režie Gob Squad), That Night Follows Day (režie Tim Etchells) a üBUNG (režie Josse De Pauw), kterou Archa v minulosti též s velkým ohlasem uvedla.

Je vůbec možné jevištně ztvárnit životopis vraha dětí Marca Dutrouxe? Mohou se k tomu vyjádřit dnešní děti? Mohou o takovém tématu hrát? „Ve Five Easy Pieces jde o vztahy mezi dětmi a dospělými, o vztahy mezi herci a režisérem. Ve své podstatě to není hra o Marcu Dutrouxovi, ale hra o divadle. O tom, co tě donutí na scéně plakat nebo se vysvléknout do naha. Jaké násilí má v sobě divadelní forma a jak se z ní můžeš osvobodit. Nechtěl jsem prezentovat Marca Dutrouxe jako zvláštní případ. Chtěl jsem jeho násilí porovnat se strukturálním násilím,“ reagoval režisér Milo Rau a dodal: „Naše představení je moralita. Myslím tím žánr. Původní název byl Five Easy Pieces – moralita. My se na Dutrouxe díváme z hlediska morálky, ne jako na psychiatrický případ. Snažíme se během pěti krátkých etud, pěti lekcí, najít východisko.“

Milo Rau je označován za „nejvíce vzrušujícího umělce Evropy“, jeho tvorba je založena na rekonstrukcích sociálně politických konfliktů. Před dvanácti lety inicioval vznik organizace International Institute of Political Murder, která produkuje jeho divadelní představení a filmy – dosud přibližně 40 projektů. Vloni získal Evropskou cenu nové divadelní reality.

Více na https://www.festivalakcent.cz/cz/akcent/?akcent=1

Autor článku: Pavlína Svatoňová

Mezinárodní festival dokumentárního divadla AKCENT uvede oceňovanou inscenaci Five Easy Pieces

Zahraniční divadlo

10.12.2018

La traviata v posledním přímém přenosu z Metropolitní opery v roce 2018

La traviata, poslední přímý přenos z Metropolitní opery v roce 2018, sklízí nadšené ohlasy diváků i kritiky. První dirigentský počin Yannicka Nézet-Séguina ve funkci hudebního ředitele je jasný triumf a “zahájení nové éry”, jak píší The New York Times (dále NYT). Deník vychvaluje i hvězdné trio představitelů v hlavních rolích. Pařížskou kurtizánu Violettu hraje sopranistka Diana Damrau, oddaného i žárlivého Alfreda tenorista Juan Diego Flórez a jeho otce barytonista Quinn Kelsey.

03.12.2018

Ralph Fiennes a Sophie Okonedo jako Antonius a Kleopatra v rámci cyklu NT Live v českých kinech

Hvězdní Ralph Fiennes a Sophie Okonedo podávají v tragédii Antonius a Kleopatra strhující výkony, shodují se kritici. Hra o dvojici vášnivých a mocných milenců, která oběma hercům vynesla prestižní cenu Evening Standard, míří nyní do českých kin. Už 6. prosince hrají shakespearovskou klasiku pražské kino Aero, hradecký Bio Central a náchodský Vesmír.

29.11.2018

Salón českej a slovenskej scénografie 2018

Pri príležitosti osláv dejinných udalostí medzi Slovenskou republikou a Českou republikou – 100. výročie vzniku Československej republiky (1918), 50. výročie Pražskej jari (1968) a 25. výročie vzniku Slovenskej republiky (1993) – pripravil Divadelný ústav v Bratislave v spolupráci so svojimi českými partnermi Českou organizáciou scénografov, divadelných architektov a technikov (ČOSDAT)  a  Inštitútom umenia – Divadelným ústavom v Prahe niekoľko podujatí, ktoré si dôstojne pripomenuli kľúčové okamihy spoločných dejín, ale aj pretrvávajúcej tradície česko-slovenskej spolupráce v oblasti divadelného umenia.