20.11.2018 15:32

Mezinárodní festival dokumentárního divadla AKCENT uvede oceňovanou inscenaci Five Easy Pieces

Osmý ročník mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT v pražském Divadle Archa 24. a 25. listopadu nabídne jeden z očekávaných vrcholů letošního programu. Ve spolupráci s Pražským divadelním festivalem německého jazyka AKCENT uvede oceňovanou inscenaci produkčního domu CAMPO z Gentu Five Easy Pieces. Švýcarský režisér Milo Rau pomocí biografie nejznámějšího belgického zločince Marca Dutrouxe, očitých svědectví a rekonstrukcí skutečných událostí stručně představuje historii Belgie a zároveň uvažuje nad možnostmi (re)prezentace lidských pocitů na jevišti.

Divadelní projekt s dětmi a dospívajícími ve věku od 8 do 13 let vytvořil Milo Rau ve spolupráci s uměleckým centrem CAMPO v belgickém Gentu. Jde o další projekt produkčního domu CAMPO s dětskými herci pro dospělé publikum. Five Easy Pieces  navazuje na úspěšnou trilogii (Přímo před očima - režie Gob Squad), That Night Follows Day (režie Tim Etchells) a üBUNG (režie Josse De Pauw), kterou Archa v minulosti též s velkým ohlasem uvedla.

Je vůbec možné jevištně ztvárnit životopis vraha dětí Marca Dutrouxe? Mohou se k tomu vyjádřit dnešní děti? Mohou o takovém tématu hrát? „Ve Five Easy Pieces jde o vztahy mezi dětmi a dospělými, o vztahy mezi herci a režisérem. Ve své podstatě to není hra o Marcu Dutrouxovi, ale hra o divadle. O tom, co tě donutí na scéně plakat nebo se vysvléknout do naha. Jaké násilí má v sobě divadelní forma a jak se z ní můžeš osvobodit. Nechtěl jsem prezentovat Marca Dutrouxe jako zvláštní případ. Chtěl jsem jeho násilí porovnat se strukturálním násilím,“ reagoval režisér Milo Rau a dodal: „Naše představení je moralita. Myslím tím žánr. Původní název byl Five Easy Pieces – moralita. My se na Dutrouxe díváme z hlediska morálky, ne jako na psychiatrický případ. Snažíme se během pěti krátkých etud, pěti lekcí, najít východisko.“

Milo Rau je označován za „nejvíce vzrušujícího umělce Evropy“, jeho tvorba je založena na rekonstrukcích sociálně politických konfliktů. Před dvanácti lety inicioval vznik organizace International Institute of Political Murder, která produkuje jeho divadelní představení a filmy – dosud přibližně 40 projektů. Vloni získal Evropskou cenu nové divadelní reality.

Více na https://www.festivalakcent.cz/cz/akcent/?akcent=1

Autor článku: Pavlína Svatoňová