18.05.2022 12:08

Mezinárodní konference evropské divadelní platformy ETC v Praze se představí významná evropská divadla a umělci z Ukrajiny

Na konferenci konané ve spolupráci s Národním divadlem ve dnech 19. až 22. května 2022 v Praze se sejde téměř 120 významných divadelníků z celé Evropy.

Mezinárodní konference divadelní platformy ETC, již pořádá European Theatre Convention (ETC) ve spolupráci s Národním divadlem v Praze, se bude konat ve dnech 19. až 22. května 2022 a zúčastní se jí 120 předních divadelníků z významných divadel z celého evropského kontinentu.

Název konference zní Diver-Cities & Diverse Theatre for Europe’s Local Communities (Rozmanitá města a rozmanité divadlo pro evropská místní společenství) a v rámci ní se uskuteční mimo jiné tyto diskuse a setkání:

- In Focus: Ukrajina 2022: Živé diskuse o mezinárodní spolupráci s umělci, kteří zůstali na Ukrajině nebo ze země uprchli před ruskou invazí. (pátek 20. května 10.00–11.00)

- Panelová diskuse: Diverse-Cities & Diverse Theatre for Europe’s Local Communities (Rozmanitá města a rozmanité divadlo pro evropská místní společenství): Hluboký ponor do tématu inkluze v divadle, zaměřený nejen na jevištní umělce a autory, ale rovněž na okolnosti určující pracovní prostředí v divadlech. (pátek 20. května 11.15–12.45)

- Trh talentů nabízející setkání se začínajícími i renomovanými evropskými divadelníky a autorská čtení textů vycházejících evropských hvězd, které byly poprvé přeloženy do angličtiny (sobota 21. května 10.00–13.00)

- Projevy významných řečníků: Daniela Špinar, umělecká ředitelka Činohry Národního divadla, Česká republika; Ernesto Ottone Ramirez, zástupce generálního ředitele UNESCO pro kulturu; Natasha Syvanenko, divadelní režisérka, Ukrajina; Serge Rangoni, umělecký a generální ředitel Městského divadla v Lutychu (Théâtre de Liège), Belgie; Heidi Wiley, výkonná ředitelka ETC, Berlín, Německo; Hana Třeštíková, radní Magistrátu hlavního města Prahy pro oblast kultury; Leyla Ercan, zástupkyně pro rozmanitost Městského divadla v Hannoveru (Staatstheater Hannover), Německo; Gilles Doré, výkonný ředitel CINARS, Montréal, Kanada; Evein Obulor, koordinátorka Evropského sdružení měst proti rasismu a nenávisti k migrantům, Heidelberg, Německo; Vlad Troitskyi, ředitel divadla Dakh a festivalu Gogolfest, Ukrajina.

Výkonná ředitelka ETC Heidi Wiley ke konferenci uvedla: „Jsme velmi rádi, že díky ustupující pandemii je budoucnost o něco jasnější a my se můžeme setkat v krásném městě Praze, abychom se pokusili společně určit budoucí podobu divadla rozmanitého a úzce propojeného s místními společenstvími, v nichž působí. Potřebujeme nalézt nové způsoby, jak oslovovat publikum. V tomto ohledu je nejdůležitějším prvním krokem zajistit, že jsou naše postupy skutečně reprezentativní. Jsme velmi rádi, že na Mezinárodní konferenci divadelní platformy ETC pořádané ve spolupráci s Národním divadlem budeme moci v Praze přivítat tolik významných divadelníků a společně se zamyslet, jak tvořit rozmanitá města a rozmanité divadlo.”

Umělecká ředitelka Činohry ND Daniela Špinar dodává: „Mám velkou radost, že my – Národní divadlo (ČR) – máme tu čest pořádat mezinárodní divadelní konferenci ETC v Praze. Také cítím velkou sílu samotného titulu konference – Diver-Cities and Diverse Theatre for Europe’s Local Communities. Je velice důležité zůstat v osobním kontaktu a mluvit o zásadních problémech týkajících se nejen divadla, ale také světa jako takového. Je nutné projevit solidaritu s Ukrajinou, která je stále pod útokem Ruska, a zprostředkovat příležitost k výměně názorů s divadelníky z celé Evropy. Jako transgender žena se těším především na diskusi o diverzitě v divadlech, která je v naší zemi stále spíše problematická.”

O platformě ETC

European Theatre Convention (ETC) byla založena v roce 1988 a jde o největší síť veřejných divadel v Evropě. Tato umělecká organizace podporuje evropské divadlo jako živou platformu pro dialog, demokracii a vzájemnou spolupráci, jež odráží a zapojuje současné rozmanité publikum a měnící se společnost. Grantové programy a akce pořádané ETC slouží na podporu vzájemných vztahů, profesního rozvoje a umělecké spolupráce divadelníků v celé Evropě. Představuje divadlo jako klíčovou uměleckou formu jednadvacátého století. ETC má 44 členů z více než 25 zemí a je podporována z programu Evropské unie Kreativní Evropa.

europeantheatre.eu

Kompletní program konference najdete v tiskové zprávě na webu Národního divadla – v českém i anglickém jazyce.

Autor článku: Národní divadlo