03.11.2021 10:24

Mezinárodní setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum 2021

V termínu od 8.-14. listopadu 2021 se v Divadle Drak uskuteční již devátý ročník Mezinárodního setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum.

Letošní ročník týdenního workshopu bude věnován tématu Divadelní tvorby pro náctileté a proběhne pod vedením norského divadelního režiséra, pedagoga, dramatika a jednoho ze zakládajících členů divadelní skupiny NIE (New International Encouter) Kjella Moberga, který se tvorbě pro dospívající, mladé publikum věnuje dlouhodobě, žánrově velmi pestře a různorodě a s přesahy k pedagogice či sociální práci. Za svou uměleckou práci byl Moberg se souborem NIE mnohokrát oceněn. Kjell Moberg je zajímavou osobností pro vedení workshopu i proto, že se dlouhodobě orientuje v českém divadelním kontextu. Na konci devadesátých let byl studentem pražské DAMU. Se souborem NIE patří k pravidelným hostům festivalu REGIONY (dříve Divadlo evropských regionů).

Workshopu se zúčastní studenti herectví KALD DAMU Praha, HMDK Stuttgart a VŠMU Bratislava. Po dobu jednoho týdne budou formou her a cvičení vytvářet divadelní inscenaci pro mládež. Výsledek své práce ve formě work-in-progress pak představí veřejnosti v sobotu 13. listopadu v 18.00 ve Studiu Divadla Drak. Představení bude určeno primárně náctiletým divákům a vzhledem k mezinárodnímu složení studentů je vhodné i pro anglicky mluvící publikum. Vstupné na závěrečný výstup je zdarma.

„Máme opravdu radost, že se po roce a půl odkládání bude moci letošní ročník projektu Gaudeamus Theatrum konečně uskutečnit a věříme, že jeho zdárný průběh již nic neohrozí. A také se osobně moc těším a jsem velmi zvědavý na celou týdenní práci Kjella Moberga a studentů pro tuto specifickou diváckou věkovou skupinu, kterou se i my v Divadle Drak dlouhodobě zabýváme a obecně nám pro český divadelní kontext přijde důležitá a někdy opomíjená. Proto jsme se tvorbě pro dospívají rozhodli věnovat tematicky nejen letošní ročník mezinárodního setkání studentů ale i veřejnou část programu konferenci Kdo se bojí divadla pro náctileté?,“ zve ředitel a dramaturg Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Konference Kdo se bojí divadla pro náctileté? s podtitulem Smysl, stav a budoucnost (nejen) českého divadla pro dospívající proběhne na studiové scéně Draku 10. listopadu od 9.30 hodin. Hosty konference jsou jak zástupci české divadelní scény tak středoškolští pedagogové i samotní studenti. Přizváni jsou také zástupci Města Hradec Králové, Královéhradeckého kraje a oborových institucí.

Bližší informace ke konferenci, kompletní program, přehled hostů naleznete zde.

Mezinárodní setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum pořádá Divadla Drak a Mezinárodní institutut figurálního divadla o.p.s. spolu s Katedrou alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze již od roku 2012, kdy u jeho zrodu stál Prof. MgA. Josef Krofta. Cílem sedmidenní rezidence je vytvořit unikátní kreativní a otevřený prostor pro mezinárodní setkávání studentů, pedagogů a umělců, společnou tvorbu a vzájemné sdílení a předávání zkušeností.

Autor článku: Martina Marková